Wednesday, Dec 7, 2022
HomePosts Tagged "Западен Балкан"

Американското министерство за одбрана со Стејт департментот во текот на следната година ќе изврши процена на соработката на сите држави од Западен Балкан со САД и со Руската Федерација. Врз основа на проценката за соработка во областа на одбраната ќе биде направен извештај, кој ќе

Read More

Околу 1.000 лица од земјите од Западен Балкан заминале да се борат во Сирија и во Ирак од 2012 до 2017 година, од кои 300 се вратени, околу 200 се убиени, а околу 400 сè уште се на боиштата, изјави денеска генералниот секретар на Регионалниот

Read More

Високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини, планира пред крајот на годинава да организира состанок со премиерите од Западен Балкан. Состанокот ќе се одржи во Брисел, во форма на работна вечера, и најверојатно ќе биде на 18 декември. Сепак, засега не е прецизно утврден датумот, бидејќи се

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска, на маргините на Самитот на шефови на влади на Источна и на Централна Европа за соработка со НР Кина, на унгарскиот премиер Виктор Орбан му го претставил планот „3-6-9“, како и конкретните чекори што ги презема Македонија за подобрување на економската

Read More

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, денеска учествуваше на втората министерска конференција за транспорт што се оддржува во Варшава, Полска. На конференцијата на која присуствуваат министрите за транспорт од земјите од Централна и од Источна Европа и од Кина, се разговара за развојните

Read More

Младите од земјите од Западен Балкан имаат негатив став кон имигрантите иако повеќето од нив никогаш не биле во контакт со некој имигрант. Главна причина за негативните ставови што младите ги имаат кон имигрантите е негативната перцепција кон исламската религија. Тоа го покажа истражувањето за перцепцијата

Read More

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан денеска од албанскиот град Драч ја поздрави соработката меѓу земјите од Западен Балкан и порача дека очекува конкретизирање на активностите за реализација на Акцискиот план од Трст за олеснување на економската соработка меѓу државите. – Сега клучен приоритет

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска во албанскиот град Драч ќе учествува на неформалната средба на претседателите на влади на земјите на Западен Балкан посветена на регионалната интеграција. На средбата, на која домаќин е албанскиот премиер Еди Рама, ќе бидат одржани неколку работни сесии на теми поврзани со

Read More

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на 26-ти овој месец ќе учествува на неформалната средба на претседателите на влади на земјите на Западен Балкан посветена регионалната интеграција, што ќе се одржи во Драч, Албанија, соопшти владината прес-служба. Покрај премиерите на државите од регионот, ќе

Read More

Шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, синоќа на Самитот во Трст го усвоија повеќегодишниот Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан наречен МАП (Multi-annual Action Plan – Повеќегодишен акциски план), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да

Read More