Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "Запад"

Во почетокот на 1970-тите години студената војна беше во свој полн замав. Американците со одењето на Месечината ја добија трката во вселената, но Советите поради тоа не се предадоа на сите други полиња. Така во 1970 година американскиот сателит на советските аеродроми забележа нови авиони,

Read More

Турција со потези кои можат да и ги нарушат односите со Западот. Турски обвинител тврди дека ЦИА и ФБИ ги вежбале следбениците на проповедникот Фетула Ѓулен кои на 15 јули се обидоа да извршат државен удар во таа земја. Во обвинението, кое го подготвила канцеларијата на

Read More

Кинескиот стартап Xiaomi постигна екстра поволен договор со Microsoft од кого доби лиценца за над 1000 патенти што целосно им го отвара патот за влез на американскиот пазар без стравувања дека ќе добијат милионска тужба од Apple или друг бренд. Исто така Xiaomi се обврза да

Read More

Исламска држава ги повика вчера своите приврзаници во светот да извршуваат напади врз Западот за време на светиот муслимански месец Рамазан, јави ДПА. „Рамазан е месец на инвазија и џихад“, изјави во аудиопорака портпаролот на ИД, Абу Мохамед ал Аднани. „Направете од тој месец, според Божјата

Read More

Веемето денеска ќе го започнеме со ведро и прилично студено утро. Температурата низ котлините во северниот и западниот регион ќе има вредности само 2°С до 3°С над нулата. Постепено околу пладне се очекува наоблачување. Навечер, пред се во западниот регион, облачноста ќе биде позначајна, но без

Read More

Времето денеска ќе почне да дува уште во раните часови со умерен до засилен северозападен ветер и истиот ќе трае во поголем дел од денот. Поветровито ќе биде во повардарскиот регион. Наутро ќе биде нешто пооблачно во севената половина од земјата, со минимална шанса за

Read More

Времето денеска облачно и врнежливо. Наутро врнежите ќе бидат поконцетрирани во западниот регион од земјава. Околу пладне постепено врнежите ќе се шират кон централниот дел од земјата. Попладне позначајна ќе биде локалната нестабилност, пред се во јужните делови од земјава. Повремено од овие процеси на нестабилност

Read More

Први април, нови температури. Облачноста ќе биде мала, претежно висока, без никаква шанса за врнежи. Ветерот ќе биде сосема слаб. Наутро минималната температура низ котлините ќе има вредност генерално во границите помеѓу 3°С и 6°С. Највисоката вредност на дневната температура ќе има вредност во границите

Read More

Времето денеска - сабота ќе започне со умерена облачност во поголем дел од земјата, но се очекува релативно брзо наоблачување претпладне во јужниот крај од земјава. Околу пладне се очекува да започне новиот бран на врнежи, со прогресија од југ кон север. Во текот на

Read More

Времето денеска ќе родолжи со трендот на брзи промени во метео состојбите, но овој пат во насока на подобрување на времето. Очекуваме подолги сончеви периоди. Облачноста наутро ќе биде позначителна само во близина на планините, но во секој случај без никакви изгледи за врнежи. Ќе

Read More