Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "Заев"

Денеска стана кристално јасно дека старо-новиот премиер Зоран Заев крие нешто од јавноста за односите со Бугарија. Неговата вербална еквилибристика ни отвара нови недоумици и таа не може да се затскрие зад дневно-политичките пресметки со неговиот опозициски опонент од ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Зашто, Заев едноставно не

Read More

ДУИ синоќа ги соопшти имињата на нивните министри во новата Влада, а за денеска попладне е закажана средба помеѓу лидерите на двете партии, Зоран Заев и Али Ахмети. На средбата ќе бидат разгледани предлозите од ДУИ, но ќе се дискутира и за кандидатите од СДСМ. Вечерва

Read More

Беса и официјално не е дел од идната Влада. Партијата на Билал Касами не постигна договор со новиот мандатар за место во владата. Известуваме, во врска со преговорите со партијата БЕСА, дека покрај тоа што се согласивме дека ја споделуваме определбата за итни реформи за

Read More

Средба помеѓу Ахмети и Заев. Иако не кажаа ништо пред камерите, после средбата со социјалдемократите, ДУИ преку едно соопштение изјавија дека преговорите за формирањето на новата влада продолжуваат и дека главните приоритети на оваа партија се интегрирањето на земјата во ЕУ и НАТО. Средби од

Read More

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува, туку го интересира како Македонија ќе се однесува кон Србија. – Не би сакал да зборувам што мислам за Зоран

Read More

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на 7. мај, Денот на полицијата на Р.Македонија, упати честитка до припадниците на полицијата и безбедносните служби. „Во име на Социјалдемократскиот сојуз и во мое лично име, ви го честитам денешниот Ден на полицијата во Р.Македонија. Изразувам искрена почит

Read More

Еден од иницијаторите на протестите „За Заедничка Македонија“, актерот Владо Јовановски завчера околу 21 часот, учествувал во сообраќајна несреќа, која според информациите на Макфакс се случила кај нова Железничка. Имено, сопственикот на второто моторно возило побарал да се повика полиција, бидејќи неговото возило било оштетено,

Read More

Провладините медиуми се обидуват да прикажат лажен раскол во СДСМ. Па така, на нив осамна веста дека Зекири и Касапи му се заканувале на Заев дека ќе си заминат од партијата ако СДСМ не гласа за влез на Косово во УНЕСКО. Мухамед Зекири веднаш ги

Read More

Пратеникот Ферид Мухиќ во изјава за „Ал Џезира“ вели дека цел на нападот на демонстрантите во Парламентот било воведувањето вонредна состојба во земјата, за која веќе било подготвено сценарио. – Целта на нападот очигледно беше убиство на двајца или тројца пратеници, пред се, Зоран Заев и

Read More

Во Основниот суд Скопје 1 за денес е закажано ново рочиште за случот Поткуп во кој обвинет е лидерот на СДСМ Зоран Заев. До сега сите закажани рочишта за овој случај беа одложувани. Според обвинението , Заев во својство на градоначалник на Струмица ,

Read More