Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "забрана"

Министерството за економија на вчерашната владината седница ја презентираше информацијата за изменување на Законот за трговија во согласност со иницијативата на посетените компании во рамки на проектот „Учиме од бизнис-заедницата“. „Со информацијата, Министерството за економија во рок од два месеци треба да достави предлог за изменување

Read More

Физичките лица кои ќе бидат затекнати да се движат низ шума без соодветна дозвола од Јавното претпријатие за стопанисување со државни шуми „Македонски шуми“ и од субјектите кои управуваат со заштитените подрчја ќе им се изрече глоба од 1.500 до 2.000 евра во денерска противредност,

Read More

Во Турција утрово беше забранет пристапот до Википедија – слободната енциклопедија која секој има можност да користи и редактира, соопшти турската НТВ. Според информациите, забраната е наметната од турскиот Совет за информатичка технологија и комуникации од денеска, во 8 часот наутро. Причина не се наведува, јавува

Read More

Врховниот суд на Русија соопшти дека верската група „Јеховините сведоци“ треба да се смета за екстремистичка организација. Судот издаде одлука, како одговор на жалба од страна на Министерството за правда. Ова е прв пат, според рускиот закон, да биде забранета цела регистрирана верска организација. Покрај тоа,

Read More

Уставниот суд на денешната седница донесе привремена мерка, односно стопирање на идејата на Владата, ГТЦ, Македонската опера и балет и Универзитетската библиотека да се облечат во барок. Ваквата привремена мерка ќе биде на сила до донесување на конечна одлука на Уставниот суд, кој реши да

Read More

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) би можела да ѝ го одземе правото на Украина да биде домаќин на „Песна на Евровизија 2017“ доколку до крајот на следната недела не се реши ситуацијата со претставничката на Русија. Ова го изјавила претседателката на ЕБУ, Ингрид Делтенре, според која

Read More

Американските власти ќе им забранат на патниците од десетина странски земји кои патуваат со авион кон САД, да ги носат со себе електронските апарати, откриваат американските медиуми повикувајќи се на неидентификувани извори во владината администрација. Авионските компании од определен број држави, од Блискиот Исток и од

Read More

Неколку часа пред да стапи на сила, федералниот судија од Хаваи ја блокираше новата извршна уредба на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана за влез во САД. Окружниот судија Дерик Вотсон ги доведе во прашање доказите и образложенијата на Трамп дека забраната се воведува поради национална

Read More

Здружението за заштита на авторските и музички права (ЗАМП) забрани јавно емитување на музика од автори, кои се нивни членови. Забраната стартува од вечерва, што значи дека од ноќва на полноќ не смее да се емитува музика од македонски автори. Причина за ова, како што

Read More

Русија и досега носеше строги „њет интернет“ закони со цензура на страни и блогови од кои постоеше страв дека ќе се шири гушење на слободното изразување, но сега дефинитивно ги преминаа границите откако почнаа да блокираат порно сајтови. Русија преку агенцијата за интернет надзор ги блокираше

Read More