Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "вулкан"

Вулканите се места каде што излегува вжарен карпест материјал од внатрешноста на земјата. Овој материјал понекогаш доаѓа од длабоките зони на кората, каде се стопил како последица на покачување на температурата и притисокот. Во други случаи, стопената маса потекнува директно од внатрешната обвивка. Вулкани нема

Read More

Тим од научници од Универзитетите во Бристол и Кембриџ, со дрон снимиле ерупција на вулканот Фуего во Гватемала. Ова е прва вулканска ерупција снимена на ваков начин, а дроновите им овозможиле на научниците да ја измерат температурата, влажноста и останатите термички параметри во вулканските облаци. Овој

Read More

Филмаџика Алисон Тил претстави нова импресивна авантура со сурфање во близина на активниот вулкан Килауа на Хаваите кој еруптираше во 2011-та година. Тил пренесе дека при снимањето на видеото ги почитувале сите обичаи на локалното население кое не сака да ја налути божицата на вулканите

Read More

Зависниците од адреналин открија нов начин како да ги поместат границите на банџи скоковите со тоа што група на авантуристи ризикуваат премногу. Тие скокаат во активниот вулкан Виљарика во Чиле од хеликоптер надевајќи се дека се ќе помине во најдобар ред, па погледнете како тоа

Read More

НАСА преку роверот „Кјуриосити“ откри нешто досега неочекувано на „Црвената планета“ кое може да укажува на геолошки процеси сосема различни од нашата планета. Откриен е минералот тридамит кој се формира само при екстремно високи температури, па штом на Марс нема вештачки процеси на затоплување најверојатно станува

Read More

Вулканот Етна на Сицилија имаше посилна ерупција која беше забележена и од објективот на фоторепортерот Тури Кагеги. Застрашувачкото исфрлање на чад и лава ги загрижи жителите на Сицилија, додека пак властите подготвуваат планови за можна евакуација и справување со немилосрдната природа на еден од најактивните

Read More

Еквадорскиот претседател Рафаел Кореа прогласи вонредна состојба како мерка на претпазливот и спремност за мобилизирана акција во случај да се влоши активноста на вулканот Котопакси кој сега исфрла пепел и камења. Евентуалната ерупција на вулканот може да доведе до огромни материјални штети и целосна блокада

Read More

Вулканите не се проблем само на копнотото, туку и под водата. Засилената сеизмичка активност на подводен вулкан во Карипското Море ги принуди властите да воспостават пет километри широка зона за забранета пловидба поради опасноста за бродовите. Вулканот Кик’ем Џени се наоѓа осум километри северно од островот

Read More

Ништо чудно во Австралија да ги пронајдете најневообичаените животински видови на планетата од кои добар дел се отровни и смртоносни. Најновото откриетие на истражувачите е црна риба со изглед на филмскиот Alien со кратко тело, голема глава, изразени песјаци и опашка со бодеж кој може

Read More

Два вида на ајкули и една ража се забележани во кратерот на вулканот Кавачи, кој се наоѓа на Соломонските острови и кој во последниве 100 години има еруптирано 20 пати. Кога научниците ја спуштиле камерата во кратерот на подводниот вулкан, не очекувале дека таа ќе

Read More