Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "Вучиќ"

Откако беа упатени критики кон Вучиќ за неговата поддршка на Груевски, тој се огласи со оградувачки став. Србија не се меша во внатрешните работи на Македонија, порача денеска српскиот премиер Александар Вучиќ, кому му истекува премиерскиот мандат и наскоро ќе ја преземе функцијата претседател на

Read More

Алескандар Вучиќ новоизбраниот претседател против кого Србија масовно се крена на нозе, за утре свика седница на советот за безбедност за состојбата во земјава. Вучиќ рекол дека ескалацијата на состојбата во Македонија е загрижувачка и за соседството. Тој во својата предизборна кампања често ги плашеше

Read More

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека секојдневните изјави на албанските политичари за создавање на „Голема Албанија“ се последица на добро координирана акција, и дека српските служби за безбедност „нашле траги“ на заедничко делување на најмалку една странска служба со разузнавачките служби од Тирана

Read More

По многубројните фотографии на интернет од референдумот во Турција, српските медиуми најдоа нешто заедничко помеѓу нивниот новоизбран претседател александар Вучиќ и турскиот Реџеп Тајип Ердоган. Имено, двајцата на гласањето се појавија во идентични карирани одела, па дел од корисниците на социјалните мрежи веднаш ја посочија

Read More

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека граѓаните на Србија можат да протестираат додека сакаат и сè додека не ги загрозуваат правата на другите граѓани. Во спротивно, доколку дојде до насилство, државата ќе интервенира. Вучиќ по денешната посетата на дежурните сили во системот на противвоздушна одбрана во

Read More

Неколку илјади граѓани и синоќа се собраа пред зградата на српското Собрание во Белград од каде се упатија на протестна прошетка низ централните белградски улици. Како што јави „Танјуг“, вечерашната прошетка се одржа и покрај најавите на организаторите на протестите против изборот на српскиот премиер Александар

Read More

Српскиот премиер Александар Вучиќ и американскиот сенатор Џон Мекејн на средбата во Белград денеска разговарале за ситуацијата во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Вучиќ се надевал дека работите во Македонија ќе се одвиваат мирно и со почитување на македонските закони. „За нас тоа е

Read More

Србија петти ден на нозе. Демонстратите сметаат дека имало изборна измама, дека Вучиќ го украл изборите и дека гласале и починати лица. Демонстрантите бараат намалување на бројот на членови во Републичката изборна комисија и во Регулаторното тело за електронски медиуми поради неправилности за време

Read More

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и на Европската комисија, Жан-Клод Јункер му честитале српскиот премиер Александар Вучиќ за неговата победа на претседателските избори. Според нив гласањето ја потврдува силната поддршка кон него во земјата, пренесе Танјуг. „Ова гласање за доверба покажува дека народот на Србија

Read More

Неколку стотици Срби, претежно млади лица без партиски симболи, се собраа вечерва пред зградата на српскиот Парламент со цел да изразат незадоволство од резултатите од вчерашните претседателски избори во земјата, на кои, според прелиминарните резултати, српскиот премиер Александар Вучиќ извојува убедлива победа. Протестите времено го

Read More