Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "вселена"

Се смета дека Месечината настанала пред околу 4,5 милијарди години, по судир на комети. При ударот била исфрлена голема количина материјал во Земјината орбита од кој бил обликувана Месечината. Таа е цврсто небесно тело со пречник од 3473,3 км по површина, таа е 14 пати, по обем е 50 пати, а по

Read More

Најстарата астронаутка Пеги Витсон постави нов рекорд по бројот на прошетки во вселената, пренесе АП, прецизирајќи дека таа по осми пат излегла од Меѓународната вселенска станица. Астронаутката на НАСА Пеги Витсон (57) излегла од станицата за да ја премести опремата за спојување на капсула и

Read More

Група на научници од Јапонија објавила дека пронашла кислород стар 13.1 милијарда години. Тие до овој податок дошле со помош на најголемиот радио сателит на земјата кој се наоѓа во Чиле. Велат дека е пронајден најстариот кислород кој до сега човештвото можел да го виде.

Read More

Се работи за сечилото на ножот кој бил пронајден покрај мумијата на кралот Тутанкамон, египетскиот фараон од 14-от век пред н.е. кое било направено од метероит, објавуваат истражувачите од Политехничкиот универзитет во Милано, Универзитетот во Писа и Египетскиот музеј во Каиро. Тимот од овие научници направил

Read More

Астронаутот Скот Кели ја сними северната светлина Аурора Бореалис од Меѓународната вселенска станица за време на неговиот 141-ви ден во вселената. Снимката е импресивна и е направена на изгрејсонце. Феноменот Аурора Бореалис го одзема здивот кога се набљудува и од Земјата на крајниот север, но

Read More

Пред 40 години за прв се ракуваа американските и советските астронаути во заедничката мисија за спојување на вселенските летала Аполо и Сојуз. Првиот поздрав го направија симболично командантите на двете мисии Том Стафорд и Алексеј Леонов во екот на студената војна меѓу САД и СССР.

Read More