Sunday, Jun 4, 2023
HomePosts Tagged "Временска прогноза" (Page 5)

Обилните врнежи од дожд во Македонија се очекува да продолжат и во сабота во раните утринските часови. Во текот на денот намалување се очекува намалување на интензитот на врнежите и дневни температури од 10 до 20 степени во различни делови од Македонија. Во недела умерено

Read More

Метеоролозите предвидуваат дека денес попладне ќе дојде до влошување на временските прилики кога ќе дојде до пообилни врнежи на дожд, а ќе има и грмотевици во западните и северните делови од републиката со намалување на температурите до 15-на степени. Во Скопје не очекува слично време,

Read More

Времето денеска ќе биде релативно сончево, со мала облачност во попладневните часови. Можност за врнежи ќе има само на планините во северниот регион, пред се во осоговијата, како и на јужниот дел. Максималната температура ќе се движи меѓу 20°С и 24°С во котлините, западниот и северниот крај,

Read More

Понеделнички новата работна недела ќе почне позитивно со стабилни временски прилики, но со мала облачност во текот на целиот ден која ќе се обиде да го засени топлото сонце. Наутро ќе имаме температури до 9 степени со послаб ветер од северозападен правец. Потоа сончевите периоди

Read More

Последниот работен ден за оваа седмица ќе помине во знак на постепено разведрување па така наутро ќе имаме мала заоблеченост со пониски температури кои ќе изнесуваат под 10 степени, а веќе кон пладне ќе „излезе“ сонцето со поведро и потопло време за максимални 16 степени

Read More

Денешниот ден низ Македонија ќе го одбележи мало затполување со повисоки температури чиј просек ќе изнесува околу 6 степени, а во текот на утрото ќе биде студено со просек од - 2 степени. Како што ќе се наближува пладнето температурите ќе растат, а не се

Read More

По спуштањето на температурите денес имаме временски прилики во кои доминира силниот ветар од северозападен правец кој ќе се задржи во текот на денот, а најсилно ќе дува со 80 км/ч. Утринските температури на ниво на република ќе се движат од -4 до 3 степени,

Read More

Почнувајќи од понеделник не очекуваат повисоки температури за разлика од премногу студениот викенд зад нас кога имавме силен студ. Денес на повисоките места низ Македонија температурите ќе држат просек до -10 степени, а во котлините од -3 до 1 степен над нулата. Во Скопје не очекува

Read More

Утрово непознат маж со пиштол во рака и пришол на екипата на Радио-телевизија Војводина и се заканил додека имало вклучување во живо за време на утринската програма. Личноста се појавила со ладно оружје-пиштол пред камерата, којa предизвикалa страв кај новинарката која во тој момент ја презентирала

Read More

Последниот ден од работната недела ќе биде одбележан пред се од облачно време со ниски температури и висока влажност на воздухот. Утринските температури на ниво на република ќе се движат од -1 до 4 степени, а во текот на денот максимумот ќе достигне 10 степени.

Read More