Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "Временска прогноза"

Времето денеска ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и со слаб до умерен северозападен ветер. На југоисток ветерот краткотрајно ќе засилува. Минималната температура ќе се движи од минус шест до еден, а дневната од четири до 12 Целзиусови степени. Во Скопје и околината претпладне ќе

Read More

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Попладне во планинските подрачја со услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Утринската температура ќе се движи

Read More

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појав на град и засилен ветер. Утринските температури ќе се движат од 7 до 16 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 14

Read More

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има повремен дожд особено на запад, каде што е можна појава и на ретки грмежи и повремено умерени врнежи, информира УХРМ. Минималната температура ќе се движи од 7

Read More

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер поизразен вдолж Повардарието. Температурата ќе се движи од 15 до 27 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до 24 степени.

Read More

Времето во западниот и централниот дел на Македонија ќе биде променливо облачно со можност за врнежи во Охридско, додека во источниот дел од државата ќе биде сончево со ветер со променлив правец. Минималните температури ќе се движат од минус 3 до 6 степени, а максималните

Read More

Променливо облачно и студено со засилен северозападен ветер, особено изразен вдолж Повардарието. Утринските температури ќе се движат од -5 до 4 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 2 до 13 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 0 и дневна до

Read More

Под влијание на нов влажен бран утре времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд. Пообилни врнежи ќе има попладне во источните делови, каде локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи. На места се очекува да наврнат над 25 литри на метар

Read More

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремени врнежи од дожд, особено претпладне и во западните и источните делови. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен северен ветер. Т-мин. од 4 до 11 а т-макс. 10 до 17 степени. Во Скопје не очекува променливо

Read More

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места нестабилно со поројни врнежи од дожд (локално над 25л/м2) и појава на грмежи. Ќе дува умерен југозападен, а кон крајот на денот и ноќта засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од 11 до 24

Read More