Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "вредност"

Заедничката европска валута, еврото, забележа раст од 0,1 проценти, по победата на проевропскиот кандидат Емануел Макрон во вториот круг од претседателските избори во Франција. За заедничката валута на Франција и уште 18 земји во Европа доцна синоќа се добиваше 1,1013 долар. Како што очекуваа аналитичарите, и цените

Read More

Најголемиот производител на смартфони, јужнокорејскиот Samsung ја зголеми пазарната вредност за над 1 милијарда долари. Тоа е последица од позитивната реакција на инвеститорите за пуштање во продажба на новиот Galaxy S8. „Реакцијата на пазарот за серијата S8 е позитивна“, изјавил Ли Сунг од компанијата IBK Investment

Read More

Полугодишниот финансиски извештај на нафтениот гигант Макпетрол, во кој компанијата прикажува раст на добивката и рекордна продажба на нафтени деривати во периодот јануари-јуни годинава, е потврда за сомнежите дека офшор-бизнисмените од „Балкан Петролеум“ се обидуваат за евтини пари да добијат „златна кокошка“. Макпетрол објави дека во

Read More

Оваа година руската валута покажа „радикално јакнење”, бидејќи опстана во услови на пад на цената на нафтата. Иако во 2015 година рубљата беше меѓу последните пет валути според своите показатели, оваа година руската валута се пласираше на трето место. Во вториот квартал оваа година стопанската активност на

Read More

Аналитичката компанија Piper Jaffray излезе со интересно истражување според кое iPhone е најисплатлив смартфон бидејќи иако ќе го купите за доста висока цена по некоја година ако сакате да го продадете на старо ќе може да си вратите дури 70% од вложените пари што го

Read More

Вредноста на британската фунта продолжи да се намалува, по зголемената неизвесност за тоа дали Велика Британија ќе остане во ЕУ. Падот на британската национална валута го предизвикува не само неизвесниот исход на референдумот, закажан за 23 јуни, туку и тоа што на страната на оние кои

Read More

Драматичниот пад на акциите го попречи тргувањето на кинеските берзи, јавува BBC. Главниот индекс на Шангај композит падна за близу 6,9%, а блу-чип CSI 300 Индексот се спушти на 7%. Како најлош изведува се покажа индексот на тешка технологија „Шенжен композит“ кој падна за повеќе

Read More

Apple ја започна новата година со прилично лоши вести откако вредноста на акциите падна за 4.5 проценти во однос на истиот период лани што резултираше со пад на пазарната вредност од 57 милиони долари. Ова е доволно за да се активира црвениот аларм бидејќи голем

Read More