Saturday, Mar 25, 2023
HomePosts Tagged "возење"

Сообраќајот на патиштата во Македонија утрово се одвива по влажни коловози, информираат од Автомотосојузот на Македонија. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На македонската страна од граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. АМСМ препорачува внимателно

Read More

Вечерва ќе се одржи хуманитарен ноќен настан за Специјална Олимпијада Македонија. Возиме велосипеди, планинариме, трчаме, ДОНИРАМЕ. Стартот ќе биде пред ОУ Кочо Рацин во 19:30. Поканети се сите - стои во повикот на Фејсбук. Да покажеме и овој пат хуманост. Уште еден супер настан на кој

Read More

Целосната замена на хартиените билети со електронски картички во автобусите на ЈСП и во приватните автобуси ќе почне од 1 септември. Првично од јавното претпријатие беше најавено дека рокот за целосна замена на системот за наплата е 1 мај, но потоа се пролонгира поради дополнителни

Read More

64 годишната В.С. од Скопје тешко се повредила при влегување во автобус на ЈСП на линијата која поминува по булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ . Таа се лизнала при качувањето на скалите за вториот кат и при паѓањето ја скршила раката и рамото, по што е

Read More

Диспечерскиот информативен центар на ЈП „Македoнија пат“ соопшти дека сообраќајот на патниот правец Катланово - Велес се одвива по една коловозна лента поради појава на одрон. Иако на местото има поставена соодветна сигнализација препорачливо е да возите внимателно и да ја прилагодите брзината на возилото според

Read More

Сообраќајот на државните патишта во Македонија се одвива без забрани по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово –

Read More

Продолжените сончеви есенски денови придонесоа да подзаборавиме на студената зима и на возењето на нашите автомобили во зимски услови. Но, зимата е на прагот, а РСБСП се потруди да даде неколку корисни совети за возење во зимски услови на патиштата: ​ ​ Зимски гуми – во овие

Read More

Собранието вчера го усвои законот за безбедност на сообраќајот на патиштата. Глоба од 400 евра во денарска противвредност ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 65 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 50 километри на

Read More

За да го преживеете патешествието наречено возење низ главниот град, потребно е: око соколово, натпросечни рефлекси и добро истренирани нерви. Просечниот скопски шофер нема навика да стави појас, да си го намести ретровизорот или да го извади телефонот од џеб пред да го стартува возилото, тоа

Read More

Велодипедистот Брендон Семенук решил да ги сними сите оние лудории кои ги прави заедно со својата екипа. Интересно е тоа што видеото не е монтирано, туку е снимено целосно од прв обид. Членовите на екипата се подготвувале три недели за сè да изгледа совршено.

Read More