Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "волци"

Во пресрет на утрешниот роденден на „Волците“, припадник на оваа единица во знак на револт испрати неколку фотографии до редакцијата на Позитив.мк. Војникот чие име нема да го откриеме во јавноста од разбирливи причини, вели дека цела зима ја поминале на ладно во очајни услови.

Read More

Анима Мунди алармира дека на диво се препродаваат мали волци преку огласи и бара од институциите соодветно да реагираат. „Нелегална трговија со диви животни во Македонија никако не запира, при што животните се одзeмаат од нивната природна средина, се уништуваат легла, семејства, се осудуваат на заробеништво,

Read More

Во населбата Средно Нерези во Скопје, синоќа волци влегле во дворови на куќите пришто задавиле едно домашно куче-загар, а во соседниот двор убиле и изеле една коза, соопшти денеска Општина Карпош. Жителите на Нерези забележале голем црн волк кој ги нападнал и куќите од Горно Нерези

Read More

Волците се веројатно најпогрешно разбраните диви животни. Тие најчесто се поистоветуваат со ладнокрвност, крволочност и агресивност, но ако подобро ги запознаете ќе сфатите дека овие комплексни животни имаат некои прекрасни особини кои мора да се почитуваат. [video width="640" height="640" mp4="http://pozitiv.mk/wp-content/uploads/2016/05/lamberis-george-instagram_BBNe0P2gScpalGpSWPEs-Okw0vod9IDooUjKx40.mp4" autoplay="true"][/video] Волците се многу попријателски расположени кон

Read More

Доказ дека човекот е поголем ѕвер од ѕверовите. На патот од езерото Младост накај селото Слп, оставени се мртви волци да висат на дрвјата покрај патот. Вознемирувачките фотографии ги направи Ване Михајловски кои вели дека се работи за волчица со мали волчиња. Факт е дека

Read More

После околу 70 години отсуство од националниот парк Јелоустоун во Вајоминг, САД, волците повторно ја превземаат „одговорноста“ да го вратат еко системот во нормала. Поради нивното долго одсуство, Јелостоун станува пренаселен од елени кои тотално ја уништуваат вегетацијата иако човекот со организиран лов се обидуваше

Read More

18 овци во кумановското село Орашац биле задавени од волци. Сопственикот веднаш повикал полиција и ветеринарна служба. Од СВР Куманово го потврдија случајот и денеска информираа дека увидна екипа излегла на терен и утврдила дека волци утрово во периодот од 02 до 03 часот, усмртиле

Read More

Волци усмртиле помало стадо овци во близина на гостиварското село Топлица. Сопственикот на стадото В.А. од Топлица, затекнал вистински масакр кога дошол во бачилото да го напои стадото. Од неколку овци имало само остатоци, а останатите биле задавени. По пријавата, бил извршен увид на местото, при

Read More