Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "војска"

Косовскиот претседател Хашим Тачи тврди дека во понеделник Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можела да го убеди „за пет минути“. Тачи повтори дека создавањето ан Војска на Косово е „пат од кој нема

Read More

Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација на безбедносните сили во војска на Косово, нема да добие зелено светло од Владата на Косово. Премиерот Иса Мустафа изјави дека формирањето војска на Косово може да се случи само во соработка со меѓународните пријатели. - Формирањето армија

Read More

Косовската војска ќе има осум илјади војници, од кои три илјади ќе бидат во резервниот состав, пишува приштинскиот весник Zeri, повикувајќи се на нацрт законот со кој се подготвува трансформација на косовските Безбедносни сили во косовска војска. Издвоениот буџет на надлежното министерство ќе изнесуа 51 милион

Read More

Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави категорично побара од косовските власти да ја запрат процедурата за формирање на Војска на Косово, оценувајќи дека таа процедура е неприфатлива, иако повтори дека неговата земја се залага за основање на ваква војска. Во интервјуто за порталот Insajderi.com Делави

Read More

Ирачките елитни сили утринава влегле во градот Фалуџа за да ја избркаат Исламска држава од џихадистичкото упориште само 50 километри западно од Багдад. „Ирачките сили влегоа во Фалуџа со воздушна поддршка од меѓународната коалиција и ирачкото воздухопловство, како и со помош од артилеријата и тенкови“,

Read More

Египетската војска ги објави првите фотографии од урнатините на срушениот египетски авион. Тие на своите Фејсбук страници ги испратија поединечно сликите каде што можете да ги видите личните работи на исчезнатите патници. Сеуште се пребарува црната кутија. Француската агенција за безбедност на воздушната пловидба денеска соопшти

Read More

Македонската армија треба да постави и жичена ограда на граничниот премин кај Меџитлија бидејќи и овој предел се користи од мигрантите за илегално влегување на македонска територија. Информацијата ја потврдуваат повеќе воени извори кои велат дека одлуката е донесена за подобра контрола на влез на

Read More

Теренот во Славонски Брод се подготвува од страна на хрватската војска на кој ќе се гради зимски камп за бегалците. На местото ќе се постават шатори со капацитет за околу 5.000. Хрватска е една од неколкуте земји - членки на ЕУ низ која секојдневно поминуваат голем

Read More

На вчерашната седница, владата прогласи кризна состојба на јужната и северната граница заради состојбата со мигрантите. Со ова се отвара можност за ангажирање на војската по предлог на Врховниот командант. МВР најави и дека ќе се формира Главен штаб за анализа на ситуацијата. Најбројни до сега

Read More