Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "Водно"

Групата млади од различна етничка припадност, во организација на Движењето ЛЕАД, денеска од 13 часот ќе ја спроведе четвртата акција за чистење на Водно од отпадоци. Овој пат, низ патеките ќе се постават и дрвени табли со слоганот на оваа акција „В џеб, ако нема

Read More

Две лица се потешко повредени во тешка сообраќајка која попладнево се случила на Водно. Очевидци велат дека во сообраќајката учествувал мотоцикл и велосипед. Од се уште неутврдени причини, велосипедот управуван од тинејџер се судрил со мотоциклот. Нa лице место веднаш дошла екипа на Брза помош и

Read More

Центарскиот градоначалник Жерновски на средба со граѓаните им вети дека ќе биде спроведена ревизија на сите градежни објекти на Водно од страна на инвеститорот Вељко Хршум. - Нема да дозволам никој да биде над законот и да се однесува како што сака. Затоа денеска потпишав налог

Read More

Младо момче загина во тешка сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 23:15 минути на локалниот пат Скопје-Средно Водно. Несреќата се случила кога моторциклистот К.Д. роден 1994 година управувајќи мотор „сузуки 750“, изгубил контрола над истиот и удрил во метални еластични браници. По незгодата, со возило на

Read More

Вечерва ќе се одржи хуманитарен ноќен настан за Специјална Олимпијада Македонија. Возиме велосипеди, планинариме, трчаме, ДОНИРАМЕ. Стартот ќе биде пред ОУ Кочо Рацин во 19:30. Поканети се сите - стои во повикот на Фејсбук. Да покажеме и овој пат хуманост. Уште еден супер настан на кој

Read More

Град Скопје планира нов проект за реконструкција на Милениумскиот крст на Водно со градежни работи кои ќе опфатат поставување на целосна антикорозивна заштита на челичната конструкција, замена на постојниот и изградба на нов панорамски лифт со придружни простории и елементи, поставување електрични инсталации, опрема и

Read More

Стапува на сила превентивната мерка за забрана за одење во шума од 7 наутро до 17 часот попладе и таа ќе важи до 15 август со цел да се спречи предизвикување на пожари. Мерката ја воведе Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и важи за

Read More

„Пакомак“ ќе инвестира во парк-шумата Водно, ќе ги обележи пешачките патеки, а на нив ќе постави еколошки пораки, со цел да ги потсетуваат посетителите да се грижат за животната средина - пишува Утрински. Инвестицијата за овој проект на „Пакомак“, всушност, е паричната награда што компанијата

Read More

Ноќното искачување до Милениумскиот крст на Водно под мотото „Осветли го Скопје“ ќе започне вечерва во 19.30 часот. Настанот е со јавен карактер, што значи на оваа вечерна прошетка може да учествуваат сите оние кои мислат дека имаат доволно кондиција да се искачат до Милениумскиот

Read More

Разбранувајте го секојдневието со малку поинаква рекреација. Ноќно качување на Водно. Настанот ќе се одржи во четврток 19:30 часот (30.06.2016). Овој Настан е со јавен карактер, што значи на оваа вечерна прошетка може да учествуваат сите оние кои мислат дека имаат доволно кондиција да се

Read More