Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "водени топови"

Полицијата и демонстрантите се судрија во реонот на Бешикташ во Истанбул откако група од тие што протестираа се обиде да премине кон плоштадот Таксим. Полицијата употреби солзавец и ги спречи демонстрантите и приведе околу 70 луѓе. Сите патишта кон плоштадот Таксим се блокирани. Во исто време

Read More

Демонстрантите од протестот пред народната канцеларија на Ѓорги Иванов почнаа да се движат по улицата Димитрија Чуповски каде беше поставен голем кордон составен од полициски сили, но тие мораа да се повлечат по силната реакција. Приодот кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ е целосно блокиран од сите приоди,

Read More

Турската полиција денеска употреби водени топови и солзавец, со цел да растера околу 1.000 демонстранти кои се собрале во Анкара во знак на протест поради воените напади на Турција во Сирија и во северниот дел на Ирак. Турските власти претходно соопштија дека нема да дозволат утре

Read More

Денес протесити во Истанбул откако вчера 18 годишна девојка изврши самоубиствен бомбашки напад во градот Сирич, во истиот загинаа околу 30 лица, а стотина беа повредени. Полицијата се судри со демонстрантите кои за нападите ја обвинуваат владата. Полицијата со солзевц и водни топови ги растерувала демонстрантите.

Read More

Британската влада одлучи дека водените топови од полицијата нема да бидат средство за справување со безредијата. Полицијата бараше да добие решение за тоа по градските немири во 2011 година, но според министерот за внатрешни работи Тереза Меј тоа е средство кои би ја уништило „јавната доверба“. Во

Read More

  Водени топови и гумени куршуми употреби турската полиција за да ги растера присутните на ,,Поворката на гордоста” која се одржуваше вчера во Истанбул. Турските медиуми анализираат дека изминативе години овој настан не бил проследен со проблеми и интервенции на полицијата. Од таму, искажуваат нејасност зошто

Read More