Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "ВМРО"

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека денеска во знак на протест поради притворените за насилството во Собранието на 27 април ќе блокира четири крстосници во Скопје и ќе одржи протест пред Министерството за правда. Партијата од 15 до 17 часот ќе ги блокира: Крстосницата кај Соборен Храм, крстосницата кај

Read More

Љубчо Георгиевски, Љубе Бошкоски и Стојанче Ангелов од следната недела почнуваат со интензивна кампања за враќање на старото вмровско членство во нивните редови, објави „А1он“. Ова тие го изјавија по денешната средба која е прва по предвремените парламентарни избори во декември минатата година. Тројцата лидери најавуваат дека

Read More

Датумот за локалните избори и измените на Изборниот законик може да бидат први на агендата на Собранието доколку на лидерска средба или претставниците на парламентарните парти постигнат консензус за тоа. Со ова Талат Џафери и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја потврдија информацијата дека партиите

Read More

Државниот завод за ревизија ги објави партиските донации за 2015 година. Владејачката политичка партија ВМРО–ДПМНЕ имала најмногу донации лани споредено со останатите три најголеми политички партии во земјава. Според податоците на Државниот завод за ревизија, лани во ВМРО – ДПМНЕ биле донирани 1,48 милиони евра од

Read More

Втор ден граѓаните на протест против помилувањата на Иванов. Сосема очекувано, по вечерашниот хаос, ВМРО излезе со соопштение во кое ја обвинува опозицијата дека подготвува украинско сценарио. „Тоа што криминалецот Зоран Заев го најави на Телма во режираното интервју, дивите орди на СДСМ и на Сорос

Read More

Фронтот за демократска Македонија побара оставка од Груевски и вонреден конгрес на ВМРО. „Со оглед на случувањата на Македонската политичка сцена, како и однесувањето на сите политички фактори во државата, водењето на непринципиелна и неконзистентна политика, крајно безобразната манифестација на антипатриотизам и отсуството на морален,

Read More

Антонио Лиманоски од Голо Брдо, Албанија кој пред 15 години дошол тука, во потрага по подобар живот, за НОВАтв.мк зборува како пред и за време на избори, агитирал и убедувал луѓе да гласаат за да победи ВМРО ДПМНЕ. Тој тврди дека и донел 5500 гласа

Read More

Иницијаторот и инвеститорот на Крстот во скопски Бутел Тодор Петров заврши на неврологија со потрес на мозокот и помали модринки по телото откако го претепаа насилници по осветувањето на Крстот во Бутел. Од полицијата доцна вечерва соопштија дека напаѓачите се познати, но се

Read More

СДСМ преку ноќ, повторно, го промени ставот. Сега, Тие немаат никаков проблем околу Избирачкиот список, а ја прифатија и Методологијата за негово прочистување, следејќи го примерот на останатите три партии пред нив. Иако изгледа дека СДСМ вразумиле во преговорите, тоа не е така. Сега, преговарачите

Read More

Закон за владино рекламирање и комбинирана форма за функционирање на МРТВ по словенечко-германско-белгиски модел биле предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за регулирање на медиумите на вчерашните работни групи во Клубот на пратениците, дознава „Мета“. Никола Тодоров, кој ја предводел работната група на владејачката партија, предложил финансирањето на МРТВ

Read More