Sunday, Jun 4, 2023
HomePosts Tagged "Влада" (Page 2)

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села по средбата со премиерот Зоран Заев кажа дека не сака да се откаже од Министерството за здравство. Остануваме на ставот дека нема да прифатиме позиции кои се токмат преку ноќ и со кои се омаловажува Алијансата за Албанците. Јас

Read More

Владата на вчерашната седница донесе одлука за доделување финансиски срeдства на повеќе државни студентски домови за да се надоместат долговите и преостанатите режиски трошоци до крајот на годината. Министерството за образование и наука во јуни соопшти дека Државниот студентски центар „Скопје“, под чија закрила функционираат студентските

Read More

Владата денеска ја почна постапката за отуѓување на „мерцедесот“, познат од „бомбите, кој вредеше 600 илјади евра, соопшти на „Твитер“ портпаролот на Владaта, Миле Бошњаковски. Тој соопшти дека возилото од МВР премина во сопственост на Службата за општи и заеднички работи, по што ќе почне постапка

Read More

Премиерот и министрите на синоќешната 43 седница ги усвоија измени на Законот за полиција со кои ќе се ограничи употребата на гумени куршуми. „Најавуваме измени и дополнување на Законот за полиција со којшто ќе се ограничи употребата на средства за присила како што се гумените куршуми,

Read More

Премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со албанскиот колега Еди Рама во Поградец вчера изјави дека нема да има реконструкција на македонската влада. Тој рече дека празните министерски места ќе бидат пополнети со нови имиња, кои в понеделник ќе се најдат во Собранието на Република Македонија. На

Read More

Владата донесе интервентни мерки против загадувањето на воздухот кои почнуваат да важат од денеска, доколку концентрацијата на штетните ПМ10 честички е над прагот од 200 милиграми на метар кубен во текот на два последователни наместо досегашните пет дена и доколку праговите се измерени на најмалку

Read More

Поради загадениот воздух, граѓаните утре ќе протестираат пред зградата на Владата од 12 часот. На настанот, „Станете за чист воздух“, кој што е споделен на „Фејсбук“ се вели дека протестот е граѓански. „Протестот не е организиран од политичка партија, организиран е од граѓани, од сите нас

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претставници на Синдикалната организација на вработените на подружницата влеча на возови во МЖ „Транспорт“, предводени од претседателот на синдикатот, Ѓоко Илиевски. Од прес-службата на владата информираат дека на средбата било разговарано за наталожените проблеми со кои се соочува претпријатието,

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека веднаш штом ќе има решение за новите членови во Владата јавноста ќе биде известена, не изнесувајќи информации дали синоќа се одржал најавениот состанок со коалициските партнери. – Знаете дека има испразнети пратенички места кои треба да бидат пополнети од ДИК.

Read More

„Државната изборна комисија (ДИК) е независна институција и Владата не може да се меша во тоа како комисијата си го распределува буџетот. Свесни сме дека и медиумите и јавноста бурно реагираа на одлуките на членовите на ДИК да си доделат бонуси, но што се однесува

Read More