Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "Влада на РМ"

Службата за општи и заеднички работи, како институција која ги покрива трошоците за телефонските разговори на носителите на државни функции, нема никакви трошоци и не ја покрива телефонската сметка на Никола Груевски., изјави денеска директорот на СОЗР, Васе Доневски и побара пратеникот Павле Богоевски да

Read More

Македонските власти ја почитуваат волјата на турскиот народ во начинот на кој се справуваат со последиците од обидот за воен удар, одговори портпаролот на Владата на РМ Александар Георгиев на прашање на НОВА. - Република Македонија и Република Турција се пријателски земји. Ставот на Република Македонија

Read More

Ново големо задолжување планира македонската влада која преку еврообврзница ќе се задолжи за дури 650 милиони евра од странски доверители, пред се банки и инвестициски фонови и брокери. Според информациите на Ројтерс веќе се планираат повеќе средби со банките „Citigroup“, „Deutsche Bank“, „Erste Group“ и „Societe

Read More

Владата на Република Македонија не чуствува вина што државата го загуби пристапот до фондовите за помош и развој ИПА на Европската Унија во вредност од 27 милиони долари кои се скратени поради одолговлекувањето на политичката криза. Напротив, власта ја обвини СДСМ за оцрнување на државата

Read More

Зоран Ставревски, долгогодишен министер во владата и кум на екс премиерот Никола Груевски се повлече од функцијата вице премиер за економски прашања, а како главна причина е наведено лошото здравје без повеќе детали за неговата состојба. Од Владата му посакуваат пред се добро здравје и

Read More

Вториот дел од денешниот протест беше за кратко сопрен од страна на силна полициска барикада која го блокираше приодот кон Владата кај Соборниот храм, но преголемиот број на демонстранти не можеше да бидат сопрени, па затоа полицијата се повлече и народот се упати кон Илинденска

Read More

Привремениот премиер Емил Димитриев најави дека Владата ќе го засили темпото за спроведување на реформите во пет клучни области: безбедност, правосудство, јавна администрација, медиуми и меѓуетнички односи. Идејата е Владата да се врати на секојдневните активности и работни задачи и да ја зголеми координацијата со надлежните

Read More

Демонстрантите откако искажаа поддршка за СЈО и протестираа пред Собранието со марш пристигнаа до Владата на Република Македонија и за разлика од вчера попат не се соочија со никакви полициски барикади поставени пред клучните државни институции. Маршот го одбележаа повици за слобода, крај на партиската држава,

Read More

Демонстрантите својот главен протест ќе го одржат пред Владата на РМ откако револтирано реагираа пред канцелариите на Иванов на Рекорд и пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Се скандира: Оставка! Доле влада! Затвор за лопови! Револтираните граѓани маваа и со јајца кон објектот на владата кој исто

Read More

  Али Ахмети лидерот на ДУИ вечеравечер ги повлекол сите министри и заменици министри од Владата на Република Македонија. Соопштението информира дека Раководството одлучило да ги потврди статутарните права и им ги ределегира сите извршни надлежности на претседателот Ахмети за да одлучи за идните чекори на ДУИ.

Read More