Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "вкусно"

Брзо и вкусно, идеално за подготовка кога сте во брзање или кога не сакате да се задржувате во кујна подолго време Потребни состојки: * 6 пилешки копани * 125 гр. шампињони * 230 мл. супа * 100 мл. суво бело вино * 80 мл. павлака * 2 лажици сенф * 30 гр. путер *

Read More

Без премногу да ви одзема време и без печење, овој лесен десерт е уште една идеална опција за топлите денови. Потребни состојки: * 150 гр. бисквити * 2 дл. млеко (За чоколадниот фил): * 2 пудинзи од чоколадо * 4 лажици шеќер * 3 лажици сечкани лешници * 100 гр. чоколадо за готвење *

Read More

Ако некогаш сте помислиле дека палачинките со дупчиња се готварска грешка, тогаш сте се излажале. Напротив, за нив постои таен руски рецепт. Потребни состојки: * 1 шолја јогурт * 1 јајце * 1 шолја брашно * 1/3 лажичка сода бикарбона * 1 лажичка масло * ½ шолја кисела вода * 1 лажичка шеќер *

Read More

Пристигнаа деновите со драстично високи температури. За таа цел, потребно е да внесувате многу течности и лесна храна која нема да ви го оптерети организмот. За оние кои уживаат во благото, овој сладолед е вистински погодок за справување со тропските горештини. Потребни состојки: * 2 банани * 1

Read More

Лесна за подготовка и погодна за летните жешки денови кои ни престојат. Слатко задоволство кое ќе ве освои на првото залче. Потребни состојки: * 5 мали кисели павлаки * 250 гр. шеќер во прав * Пишкоти * 250 гр. свежи малини или 2 пакетчиња замрзнати * 400 мл. слатка павлака Начин на

Read More

Едноставен и вкусен оброк кој нема да ви одземе премногу време, а максимално ќе уживате во него. Можете да го искомбинирате со ладно пиво. Потребни состојки: * 2 поголеми кромиди * 3-4 парчиња моцарела (или омилениот кашкавал) * 2 чаши брашно * 5 јајца * 2 чаши лебни трошки * масло за

Read More

Вистинска можнст да се обидете да подготвите крекери во домашни услови и тоа надополнети со неодоливиот вкус на кашкавал, во нашиот случај чедар и пармезан. Одлични за појадок или мезе. Потребни состојки * 2 лажици путер без сол, на собна температура * 3/4 шолја чедар кашкавал, рендан * 1/3

Read More

Ако никогаш не сте имале можност да го пробате овој традиционален италијански десерт, ова е вистинскиот рецепт за вас и можност за лесна и брза подготовка кога ви е потребна блага закуска. Потребни состојки: * 500 мл. слатка павлака * 500 мл. млеко * 3 лажици желатин * 50 гр.

Read More

Необичен спој на вкусови за кој ќе зажалите ако не пробате. Комбинирајте со шпагети или, едноставно, уживајте само во вкусот на ќофтињата. Потребни состојки: (за ќофтиња) * 3-4 лажици лебни трошки Жито Лукс * 500 гр. мелено месо * 1/2 главица кромид ситно исецкана * 1 јајце * 1 чешне лук ситно

Read More

Нема полесна и повкусна варијанта за добро утро: едноставен и здрав појадок на кој нема да му одолеете. Потребни состојки: * 8 кришки леб (по ваш избор) * ½ кг брокули * 2 лажици масло за јадење * 3 чешниња лук (ситно рендани) * Сол и бибер по вкус * 50 грама рендано

Read More