Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "вино"

Десеттиот фестивал на виното „Вино Скоп“ ќе се одржи од 28 септември до 2 октомври на градскиот плоштад „Македонија“. Во центарот на Скопје, посетителите пет дена ќе можат да дегустираат квалитетно македонско вино и да уживаат во настапите на македонските музичари Владо Јаневски, „Куку Леле“, Ристо

Read More

Јубилејното десетто издание на фестивалот „Виноскоп“ годинава ќе се одржува од од 28 септември до 2 октомври во центарот на Скопје. Градот Скопје секоја есен ужива во боите и вкусовите на македонското вино и деликатеси кои одлично одат во комбинација со добра чаша квалитетно вино, а

Read More

Конзумирањето на црвено вино и црно чоколадо може да ги забави последиците на Алцхајмеровата болест, тврдат научниците. Експертите од Медицинскиот центар при Универзитетот „Џорџтаун“ утврдиле дека причина за тоа е ресвератролот, природен спој кој може да се најде во некои видови храна, како што во

Read More

Еден од најомилените алкохолни пијалоци отсега ќе биде достапно и за мачките. Виното е направено од најубавите состојки кое, како што вели компанијата Apollo Peak - „ги задоволува дури и најпребирливите мачки“.  Производот е направен од локална произведена мачкина трева (catnip) и органски произведена репка за

Read More

Некои повеќе го обожаваат белото, некои розе, а други црвеното вино. Вкусовите се различни но, дали досега сте имале можност да пробате вино со сина боја? Шпанската винарија „Гик“ создаде вино во сина боја, кое, како што кажува и самото име, има смарагдна боја, сладок вкус

Read More

Април Стореј и Стефани Пниевски се фитнес инструкторки кои смислиле идеален начин како да ги мотивираат на физичка активност љубителите на добра чашка алкохол со тоа што нивните вежби вклучуваат шише вино од кое повремено може и да се напиете по некоја голтка. За да не

Read More

Неколку бенефиции кои ќе ги осетите доколку редовно пиете умерена количина. 1. Ја подобрува меморијата Едно истражување направено на лица постари од 70 години, покажало дека оние кои пијат по една чаша вино дневно, паметат повеќе од останатите. Исто така, докторите објаснуваат дека тоа спречува згрутчување на

Read More

Бразилскиот фотограф Маркос Алберти започнал проект при кој ги сликал своите пријатели после 3 чаши вино.  Првите фотографии Маркос ги направил веднаш штом неговите пријатели пристигнале во студиото додека останатите моменти се доловени во текот на долгиот работен ден после секоја чаша вино. Разликата од една чаша до друга е

Read More

Љубителите на виното се гордеат со својата способност за разликување на различни сорти, видови, берби, па дури и суптилни нијанси на вкус, кои ги опишуваат како „овошни“ или „земни“ и низ други епитети. Но, колку има вистина во тоа? Екипата од Јутуб каналот „AsapTHOUGHT“ направи експеримент

Read More