Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Вимблдон"

Руската тенисерка, Марија Шарапова изјави јавно дека нема да се натпреварува на турнирите на трева оваа сезона, поради мускулна повреда со која се здобила минатиот месец на турнирот во Рим. Шарапова која се врати на терените по 15-месечната суспензија поради користење на недозволени супстанци, мелдониум, требаше

Read More

Вториот тенисер во светот Енди Мареј го осввои Вилмблод, совладувајќи го во финалето Милош Раониќ со резултат од 6:4, 7:6(3), 7:6(2). Шкотот со оваа победа стигна својот трет Грен слем во своето 11 финале и потврди дека моментално е единствената сериозна закана за Новак Ѓоковиќ.

Read More

Актерките Мејси Вилијамс и Софи Тарнер кои ги толкуваат сестрите Ајра и Санса Старк во хит серијата Game of Thrones ја искористија паузата за снимање на новата сезона за да ги проследат финалните натпревари од тенискиот турнир Вимблдон. Двете потекнуваат од Англија, па сосема очекувано е

Read More

По поразите во Австралија Опен и Ролан Гарос, Американката стигна до нов триумф на Вимблдон (нејзин седми од девет одиграни финалиња) откако по спектакуларен натпревар во два сета беше поуспешна од Анџелик Кербер. Она што е уште позначајно, за Серена ова беше 22. гранслем титула во

Read More

Најдобрата германска тенисерка, Анџелик Кербер ќе биде ривалката на Серена Вилијамс во финалниот дуел од овогодишното издание на Вимблдон, откако во два сета ја совлада нејзината сестра Венус Вилијамс. По триумфот на Серена во првото полуфинале, многумина очекуваа сестринско финале в сабота, но Кербер со одлична

Read More

Најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ денес го претрпе првиот Грен Слем пораз после 30 победи по ред. Подобар од него во третото коло беше Сем Квери кој успеа да ја заврши работата која ја започна во петокот и да слави со 7:6, 6:1, 3:6,

Read More

Тенисерот Енди Мареј прави чуда по улиците на Лондон. Погледнете на што се е способен англискиот тенисер. Видеото е снимено во 2010-та година и се одвива во време на припремите за Вимблдон, уживајте.

Read More

Со вчерашното одиграно финале во кое Ѓоковиќ успеа победнички да ја вкуси тревата, се заокружи уште еден интересен и возбудлив Вимблдон. По тој повод, традиционално се организираше свечена вечера и танц на победниците, Серена и Новак. Танцот на освојувачите на турнирот е уште една од традициите кои

Read More

Доказот дека Новак е рекет број еден е повторно на виделина. Попладнево после скоро три часа игра, Ѓоковиќ успеа да го совлада Роже Федерер со 3:1 во сетови, односно 7:6, 6:7, 6:4 и 6:3. Швајцарецот доста сигурно и самоуверено ја започна играта, но пропустот од брејк

Read More

Попладнево Вимблдон беше во знакот на дамите финалистки. Женскиот рекет број 1, Серена Вилијамс, успеа да ја совлада Гарбине Мугуруза со 2:0 во сетови и да ја освои шестата титула во британската престолнина. Иако Мугуруза го започна натпреварот прилично самоуверено, Вилијамс не дозволи да го изгуби

Read More