Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Виена"

Новонастанатата ситуација, така сѐ уште ја нарекуваме, е факт. Ова е реалноста. Се случува сега и треба да анализираме, да размислуваме, да пробаме да го предвидиме влијанието. Но, целосните последици од влијанието на пандемијата нема да бидат познати во наредните месеци – можеби години. Но,

Read More

Големото црно-бело лице, кое деновите се појави во третиот виенски округ, на површина од 30.000 квадратни метри, е најголемиот графит во светот. Сликата покрива површина од шест фудбалски терени, а само во првите неколку недели од создавањето австрискиот уметник Голиф минал повеќе од 120 километри.

Read More

Најавените преговори во Виена кои ги иницираше еврокомесарот за проширување Јоханес Хан најверојатно ќе се одложат бидејќи условите кои ги наметна СДСМ како итна оставка на Иванов, повлекување на одлуката за аболиција и одложување на изборите нема да се исполнат. Токму затоа и средбата во Виена

Read More

Либералната партија која е дел од опозицискиот блок упати неколку пораки до СДСМ која ќе учествува во петок на преговорите во Виена за основни услови кои мора да се прифатат за да се продолжи со решавање на политичката криза. Според ЛП неопходно е да се најде

Read More

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ги повика лидерите на најголемите политички партии во Виена каде ќе треба за последен пат да се обидат да ја решат политичката криза и да најдат излез од неизвесноста за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни. Груевски, Заев, Ахмети и

Read More

Земјите од Западен Балкан, на самитот во Виена се обврзаа дека нема да си го попречуваат интеграцискиот пат. Со декларацијата усвоена на самитот за Западен Балкан земјите учеснички се обврзаа дека меѓусебните несогласувања нема да ги злоупотребуваат една против друга во процесот на европските интеграции,

Read More