Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Велика Британија"

Амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет на денешната средба на премиерот Зоран Заев му ја предал поканата од британската премиерка, Тереза Меј за самитот за Западен Балкан, што ќе се одржи во Лондон во јули следната година, а во рамките на Берлинскиот процес,

Read More

Владата на Велика Британија пред пет години ѝ дала дозвола на контроверзната британска компанија „Гама Груп“ да ѝ испорача на Македонија софистицирана опрема за следење на комуникации, се вели во текстот на новинарката Тена Прелец за „Ал Џезеира“. Текстот се повикува на документи добиени од

Read More

Сакаме да ја видиме Македонија просперитетна и успешна, му порача британскиот министер за Европа, Алан Данкан, на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, по потпишувањето на заедничката изјава за партнерство и за соработка меѓу Република Македонија и Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска. „Нашите

Read More

Одбранбената соработка меѓу Република Македонија и Обединетото Кралство се реализира на исклучително високо ниво и двете земји ќе вложат дополнителни напори за нејзино унапредување, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и амбасадорот на Обединетото Кралство во Македонија, Чарлс Герет на денешната средба во Министерството. Министерката Шекеринска,

Read More

Зградата на британскиот парламент е блокирана, како и околината, а едно лице е уапсено, јавуваат светските медиуми. Како што се наведува, уапсен е маж кој бил вооружен со нож, а „Би-би-си“ пренесува дека настанот не се поврзува со тероризам. Вооружени припадници на полицијата патролираат по околните улици,

Read More

Лондонската полиција соопшти дека постои можност никогаш дда не се идентификуваат сите жртви на големиот пожар кој го зафати облакодерот во Лондон, јави „Би-би-си“. Службите за итни случаи веќе трет ден на терен се во потрага по телата на настраданите кои изгореа во зградата „Гренфел“. Досега официјално

Read More

На вонредните парламентарни избори во Велика Британија, Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј освоила 42,4 отсто од гласовите, додека опозициските лабуристи добиле 40,2 отсто, јави „Би-би-си“. Според овие, неконечни резултати, ниту една партија нема да може да има мнозинство во парламентот од 650 места. Меј не

Read More

Британската полиција ја прекина размената на информации за терористичкиот напад во Манчестер со службите од САД. Повеќе детали за нападот во Манчестер во кој загинаа 22 лица се појавија во американските медиуми, посебно телевизиите „Ен-би-си“ и „Си-би-ес“, пред британската полиција да ги пушти во британските медиуми. Освен

Read More

Велика Британија го зголеми нивото од терористички закани на „критично“ што значи дека е можен нов напад, изјави премиерката Тереза Меј. Таа дополнила дека се распоредуваат војници кои треба да им помогнат на вооружените полицајци, пренесе агенцијата АФП. „Можноста дека постои група на поединци кои се

Read More

Полицијата во Манчестер уапси 23-годишен маж во јужниот дел на градот поради сомневање дека е поврзан со нападот во кој беа убиени најмалку 22 лица. Претходно британската премиерка Тереза Меј изјави дека безбедносните служби го знаат идентитетот на осомничениот бомбаш самоубиец. Таа додаде дека властите се уште

Read More