Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Ватикан"

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Ватикан ќе има аудиенција кај папата Франциск, а ќе оствари средба и со државниот секретар на Светиот престол, кардиналот Пјетро Паролин. На аудиенцијата како дел од државно – црковната делегација предводена од претседателот Иванов, ќе присуствува и

Read More

Државно-црковна делегација од Република Македонија денеска ќе се поклони на гробот на свети Кирил во Рим, во рамки на традиционалната манифестација „Македонија во чест на свети Кирил“. Делегацијата ќе ја предводи министерот за надворешни работи Никола Попоски, а со молебенот на гробот на светителот ќе чиноначалствуваат

Read More

ТВ Нова возврати на изјавите на Љубомир Костовски за барањето ад-хок телото да го преиспита начинот на известување од Ватикан според кој фаворизиран бил Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, без изјави од претседателот Иванов или пак од опозициските претставници. - Прво, не е точно дека немало

Read More

Пред стотина илјади верници папата Франциско на свечена миса ја прогласи скопјанката Мајка Тереза за светица за заслугите за ширење на христијанството, залагањето за сиромашните и беспомошните и инспирација за хуманизам и добри дела. Насобраниот народ со овации ја дочека веста за нејзина канонизација во

Read More

Во Македонската делегација која ќе учествува на свечената церемонија на прогласување на Мајка Тереза за светица во Ватикан нема ниту еден претставник од партиите на Албанците во земјава и тоа поради една причини, несогласувањата со претседателот Ѓорге Иванов. Од ДПА и ДУИ посочија дека не ја

Read More

На 4-ти септември во Ватикан на миса што ќе ја предводи папата Франциск, ќе се случи канонизацијата на Мајка Тереза, односно нејзиното прогласување за светица. Секако ова не само што е голем чин за Република Македонија како земја во која се родила Агнеза Гонџа Бојаџиу

Read More

Ватиканското Обвинителство вчера побара затворски казни во траење од една година до три години и девет месеци за четворица од петмината обвинети за објавување на доверливи информации за финансиите на Римокатоличката црква. Обвинителите побараа три години и девет месеци затвор за италијанската консултантка за односи

Read More

Во базиликата Санта Марија Маџоре во Рим како благодарност на македонскиот народ ќе биде поставена спомен плоча за осветување на книгите на Светите браќа Кирил и Методиј. Станува збор на иницијатива на претседателот Иванов чии долгогодишни барање денеска ќе бидат остварени додека е во посета

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов ќе биде во работна посета на Ватикан придружуван од првата дама Маја Иванова која ќе ја посети детската клиника „Бамбино Џезу“ со која има соработка за скопската Клиника за детски болести. Инаку предвидено е Иванов да има ауденција кај неговата светост папата

Read More

Ватикан вчера потпиша историски прв договор со Палестина, две години по официјалното признавање за држава во февруари 2013 година. Договорот, за кој се преговараше 15 години, принципиелно беше договорен минатиот месец што наиде на остра осуда од страна на Израел, кој го оцени како пречка

Read More