Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Устав"

Лидерот на ДУИ и коалициски партнер во Владата, Али Ахмети излезе со со ново барање за албански јазик, јавува „ТВ24“, пренесувајќи ги неговите ставови изнесени во интевју за порталот „Пост.мк“ Ахмети бара измена на Уставот со која ќе се овозможи албанскиот јазик да биде и

Read More

Зоран Заев е поттикнувач и поддржувач на пеењето на албанската химна во Собранието. Заев со кршење на Уставот, законот и Деловникот за работа на Собранието се обиде да избере тирански претседател на Собранието, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. „Криминалецот Зоран Заев и СДС делуваат антиуставно и противзаконски и затоа

Read More

Поранешниот претседател на Уставен суд, Трендафил Ивановски, за Алсат М изјави дека Талат Џафери, на позицијата претседател на Собранието е избран согласно Уставот, законите и деловникот за работата на Собранието. Ивановски очекува новиот претседател да продолжи со собраниската седница, да се формираат собраниските комисии  и да се стави

Read More

Вие сте најголеми национални предавници во историјата на Македонија. Поддржувате човек кој го урниса Уставот. Да ја сакате толку Македонија, немаше да ја пљачкате толку многу, рече на попладневното продолжение на седницата Петре Шилегов, пратеникот на СДСМ, обраќајќи им се на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Тој го

Read More

Најавите за спречување на изборот на претседател на Парламентот треба и морa да бидат поразени од демократските сили во Македонија, порачуваат од Демократскиот сојуз(ДС). „Свечената изјава дадена под знамето на Република Македонија, пратениците и македонската јавност, е силна гаранција дека претседателот на Парламентот со индигнација отфрла

Read More

Македонија мора и може да излезе од криза со конституирање на парламентот, прифаќање на волјата на најголем број граѓани на Република Македонија, изразена преку мандати и формирање реформска влада од мандаторот кој обезбеди 67 мандати, заклучи претседателството на Обединети за Македонија, вчера во Велес. „Обединети за

Read More

Народот е тој кој ќе одлучува за иднината на Република Македонија, а не ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ или ДУИ, или пак меѓународниот или регионалниот фактор, соопшти во втроник Обединетата македонска дијаспора. Според ОМД, решавањето на кризата во државата треба да се прави единствено преку институциите на системот на

Read More

Денеска се одбележуваат 15 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој се стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година и се постави рамка за уредување на правата на етничките заедници и нивното учество во политичкиот систем со цел да се

Read More

Укинувањето на смртната казна во Босна и Херцеговина е една од главните цели на политиката на човекови права на ЕУ и таа обврска се однесува на секоја земја која се стреми кон членство во ЕУ, изјави портпаролката на Делегацијата на ЕУ во Сараево и на

Read More

Уставната судијка, Наташа Габер – Дамјановска своите издвоени мислења по одлуките на мнозинството во Уставниот суд да не поведат постапка за уставноста на законот за абортус, членови од законот за клевета и навреда, за лустрацијата, изборниот законик, за начинот на избор на тројца пратеници од

Read More