Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "услови"

Комитетот за спречување тортура и нечовечко или понижувачко постапување или казнување на Советот на Европа во извештајот објавен денеска во Стразбур, изразува критики за начинот на кој се третираат затворениците и за затворските услови во КПД Идризово, кој прифаќа 60 отсто од затворените лица во

Read More

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска ги повика Министерството за правда и Управата за извршување на санкции итно да го затворат приемното одделение во затворот „Идризово“, поради нехуманите и деградирачки услови за престој на осудените лица. Мемети, кој денеска го презентираше годишниот извештај за работата на канцеларијата

Read More

Укинување на екстерното тестирање и поголеми плати бара мултиетничкиот синдикат за образование, кој се пожали на условите во професијата. Ново избраниот Претседател на овој синдикат Драги Јовановски вели дека по формирање на новата влада, тој ќе побара реформи во образованието. Ниту наставниот кадар не е задоволен

Read More

Со тридневно кампување пред Собранието на Република Македонија родители на деца со посебни потреби ќе се обидат да го свртат вниманието на политичарите за нивните деца да станат видливи за нив. Родителите бараат да се донесат системски решенија за да се олесни и животот и

Read More

ВМРО ДПМНЕ постојано бара нови избори, што за опозицијата не беше профатливо. Професорката Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил напиша минимум услови кои мора да бидат исполнети за да се одржат нови избори. „Па може и нови избори. Под услов: Собранието да донесе одлука за

Read More

Во пресрет на утрешниот роденден на „Волците“, припадник на оваа единица во знак на револт испрати неколку фотографии до редакцијата на Позитив.мк. Војникот чие име нема да го откриеме во јавноста од разбирливи причини, вели дека цела зима ја поминале на ладно во очајни услови.

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека нема причина за укинување на европските санкции кон Русији бидејќи Москва не ги исполни сите обврски преземени со спогодбата од Минск. Во интервју за РНД, Меркел кажа дека Русија со анексијата на Крим во 2014 година предизвикала голема криза

Read More

Плодна средба на преставниците на партиите потписнички на договорот од Пржино. Според дел од преговарачите од власта усогласени се измените во Законите за Влада и за внатрешни работи, а и предизборната регулација за медиумите е веќе пред усогласување и се очекува на денешниот состанок да

Read More

Лидерот на Обединети за Македонија и бивш министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, денеска пред почетокот на судењето за „Ровер“ рече дека во националните затвори има и доживотно осудени луѓе, а за кои не е докажано делото. -„Нема да зборувам за случаите „Кампања“ и „Ровер“, за

Read More

Од најголемиот број на сончеви денови, до ноќи исполнети со ѕвезди на небото – ова се земјите во светот кои имаат најдобра клима. Еквадор Оваа јужноамериканска земја има вечна пролет, со просечна дневна температура околу 21 Целзиусов степен. Аризона Знаеме, тоа не е држава. Но, според Гинисовата книга на

Read More