Wednesday, Mar 29, 2023
HomePosts Tagged "уредник"

Санта Аргирова е предлогот на Социјалдемократскиот сојуз за нов главен уредник на МТВ кој ќе треба да стапи на функцијата од први септември, објави Фактор. Истиот извор тврди дека засега ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат информацијата за номинацијата на долгогодишната новинарка а во последниве

Read More

СДСМ во среда ќе треба да го соопшти предлогот за нов уредник на јавниот сервис МТВ кој потоа на својата функција ќе стапи на 100 дена пред одржувањето на изборите со цел да води балансирана медиумска политика со застапеност на сите политички страни. Со овој чекор

Read More

Над дваесет лица се пријавиле на конкурсот кој СДСМ го објави за избор на кандидати за ад хок телото за регулација на медиумите и позицијата главен и одговорен уредник на јавниот сервис. По ова следуваат консултации со новинарските здруженија, по што СДСМ ќе го предложи

Read More

По објавувањето на Избирачкиот список на увид и по електронската проверка, уредникот на ЦИВИЛ Медиа, онлајн реагираше до ДИК дека лицето Т. Г., кое според списокот, живее во неговиот стан, е „фантом“, и со право очекуваше надлежните да ја исправат грешката. Наместо тоа, покрај фантомскиот

Read More

СДСМ јавно упати повик до сите поединци – професионалци, професионални новинарски здруженија, граѓански организации, сами да се кандидираат или да кандидираат други професионалци од оваа област за членови во ад хок телото коешто ќе врши контрола мониторинг на однесувањето на медиумите во целиот предизборен период.  

Read More

Заман не го издржа притисокот, стана провладин. Турскиот опозициски весник Zaman вчера на насловната страница објави фотографија од насмеаниот турски претседател, Реџеп Тајип Ердоган, два дена откако полицијата со солзавец и воени топови го проби патот во седиштето на весникот во Истанбул. На насловната страница

Read More

По заминувањето на Горан Петрески од функцијата, сега Македонската радио телевизија неговиот наследник ќе го бара од оние што ќе се пријават на интерниот оглас кој таа го распиша. Надежта на одговорните во МРТ лежи во ветената плата од 450 евра, односно 27.804 денари. За

Read More

Досегашниот уредник на информативната програма во МТВ, Горан Петрески е нов главен и одговорен уредник во дневниот весник „Вест“, дознава НОВА од извори во редакцијата. Новинарите велат дека тој утринава се појавил во редакцијата на „Вест“ и од менаџментот бил претставен пред колегите. Минатиот месец истече

Read More

Горан Михајловски, главниот и одговорен уредник на дневниот весник „Вест“, по 31 декември ќе го напушти досегашното работно место во најтиражното гласило на медиумската компанија „Медија Принт Македонија“. Според информациите на некои од медиумите, на Михајловски на крајот на 2015 година му истекува важечкиот договор и

Read More