Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "уништување"

Се смета дека Месечината настанала пред околу 4,5 милијарди години, по судир на комети. При ударот била исфрлена голема количина материјал во Земјината орбита од кој бил обликувана Месечината. Таа е цврсто небесно тело со пречник од 3473,3 км по површина, таа е 14 пати, по обем е 50 пати, а по

Read More

Вулканите се места каде што излегува вжарен карпест материјал од внатрешноста на земјата. Овој материјал понекогаш доаѓа од длабоките зони на кората, каде се стопил како последица на покачување на температурата и притисокот. Во други случаи, стопената маса потекнува директно од внатрешната обвивка. Вулкани нема

Read More

Откако во јавноста се појави информацијата дека Антикорупциската комисија спротивно на законот уништувала документи, Државниот архив на РМ излезе со реакција. Оттаму велат дека Решението за уништување на документи било донесено согласно членот 4 од Законот за архивски материјал. „Во конкретниот случај испочитувани се сите одредби од

Read More

Претставници на канадската истражувачка компанија BCA Research открија загрижувачко предвидување според кое човештвото ги одбројува последните векови од своето постоење на Земјата. Веројатноста за уништување на човештвото до 2290-та година изнесува 50 %, а до 2710-та година дури 95 проценти. Луѓето можат да се спасат, најпрвин

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција има обврска да ја уништи исламистичката милитантна група Исламска држава (ИД) на територијата во соседна Сирија. - Обврзани сме да обезбедиме дека групата ќе биде оневозможена да извршува акција, внатре, во нашата земја, изјави Ердоган. Официјална Анкара соопшти дека

Read More

Милијардерот и донатор Џорџ Сорос на дебатата за интеграцијата на Ромите во Европа која се одржа во Брисел беше соочен и со прашања дали е виновен за уништувањето на Македонија за кое го обвинуваат провладините поддржувачи. Џорџ Сорос е главен донатор на Фондацијата отворени општество која

Read More

Денеска е сабота, прв ден од викендот, прв ден кога работната класа во Македонија одмара од неделните работни обврски. Но, овој ден не е за одмор, вработените треба да си ја одработат средата која беше прогласена за неработен ден, поради акцијата „Ден на дрвото“. Во гореспоменатата

Read More

Изминативе неколку денови Дијарбекир е под силно полициско раководство кое успеало да заплени поголемо количество експлозив, доволно за уништување на целиот град, пишува турски „Сабах“. Окружната управа испрати соопштение во кое се наведува дека во операциите против членови на сепаратистичка терористичка организација е запленето големо количество оружје и

Read More

Денеска стапува на сила  декретот кој го потпиша рускиот претседател Владимир Путин за уништување на нелегално увезените прехрамбени производи на кои е воведено ембаргото. Овој документ предвидува уништување на земјоделските производи, сирење и храна увезена од земјите на кои Русија им воведе санкции, како одговор

Read More