Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "уметност"

Овој неверојатен уметник преку низа илустрирани фотографии ни го претставува хоророт кој кружи околу нашето општество денеска. Неговото има е Игор Морски,а неговите дела го провоцираат умот да размислува за работи кои секојдневно ги правиме, но не им обнуваме внимание. Фотографиите се отворени за индивидуална интерпретација, но

Read More

Сигурно пронаоѓањето на лица кај секојдневните предмети ви било забавен дел од детската игра, тоа е сосема секојдневен начин на кој се забавуваат најмладите, но што се случува кога го прават и возрасните. Гледањето лица во кај секојдневни предмети е психолошки феномен кој е реткост кај

Read More

Phileas Flash веќе тринаесет години се занимава со еден поразличен тип на уметност. Тој со помош на балони успева да создаде ликови што секојдневно ги гледаме на телевизија, интернетот, во стриповите и речиси секаде околу нас. Погледнете ги креациите на Phileas Flash. Неговиот инстаграм профил молжете да

Read More

Abdalla Al Omari е сириски уметник кои решил да им прати силна порака на светските лидери за кои тој вели дека се индеферентни во врска со бегалската криза. Abdalla создал колекција од дела која ја нарекол The Vulnerability Series каде што познатите светски лидери како Доналд Трамп,

Read More

Ben Heine креира апстрактни ремек дела со акрил на големи дрвени површини, но необичното кај овие слики е тоа што во нив се кријат вистински луѓе. Ben вели дека луѓето во сликите се дел од неговиот преформанс, тој најчесто црта на јавни места како што

Read More

Miles Johnston почнал да црта кога имал само тринаесет години, неговата неисполнета желба била да навлезе во водите на филмската индустрија и развојот на видео игри, но како што поминува времето Miles се повеќе се вљубувал во цртањето па денеска тој се обидува да се пронајде

Read More

Marie Antuanelle е уметник со многу уникатен начин на изработа на дела. Marie за изработка на нејзините апстрактни морски глетки, како што ги нарекува своите слики, користи минерални кристали и школки. Нејзиниот instagram профил може да го посетите тука. Погледнете неколку од нејзините изработки.

Read More

Осумдесет и осум годишната Anezka Kasparkova од  селото  Moravia во Чешка ни покажува како никогаш да не се откажуваме од нашите сонови. Anezka од секогаш била фасцинирана од уличната уметност и возбудата која таа ја предизвикува, но во текот на нејзиниот живот таа немала шанса да го

Read More

Погледнете како чекор по чекор Nilkole Lowe го создава ова ремек дело кое го нарекува Pretty peonies. Nilkole Lowe e родена во Нов Зеланд, но моментално живее во Лондон, таа е тату уметник и е дел од телевизиско реалити шоу London Ink. Lowe почнала со тетовирање во 1991 година во

Read More