Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "укинување"

Укинување на екстерното тестирање и поголеми плати бара мултиетничкиот синдикат за образование, кој се пожали на условите во професијата. Ново избраниот Претседател на овој синдикат Драги Јовановски вели дека по формирање на новата влада, тој ќе побара реформи во образованието. Ниту наставниот кадар не е задоволен

Read More

На маки се претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски и претседателот на Основниот суд Скопје 1 Стојанче Рибарев. Вангеловски со уште четворица врховни судии во петокот донел одлука да му се укине притворот на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, а претседателот на Основниот суд Скопје 1 Стојанче

Read More

Укинат е осумминутниот лет меѓу Германија и Швајцарија, најкратката редовна меѓународна линија.Рутата што ги превезуваше патниците преку езерото Костанца на летот меѓу Алтераин во Швајцарија и Фридрихшафен на југот на Германија беше воведен во ноември минатата година. Како што соопштија властите на аеродромот во Фридрихшафен, виенската

Read More

Старо-новиот претседател на Врховен, Јово Вангеловски на брифинг со новинарите најави дека од Новата Влада ќе побара измени во Законот за парнична постапка, Законот за судови, Законот за судскиот совет, Законот за одмерување на казните, укинување на Законот за советот за утврдување на факти и

Read More

Укината е забраната за чартер-летови меѓу Русија и Турција, соопшти денеска прес-службата на руското Министерство за сообраќај. За оваа одлука информирани се руските авиокомпании, како и системот за управа со воздушен сообраќај, јави ТАСС. На авиокомпаниите им се препорачува да преземат дополнителни мерки за обезбедување

Read More

До Собранието ќе биде поднесен нов предлог закон со кој се предвидува укинување на контроверзниот Совет за проверка на факти чија задача беше да ги проверува преставките на граѓаните во судските процеси и да дава предлози за работата на судиите пред Судскиот совет. Сепак, прими голем

Read More

Уставниот суд се уште ја нема ставено на дневен ред иницијатива за оценување на уставноста на новата институција популарно наречена СЈО која е задолжена за прогон и истрага на делата кои се поврзани или произлегуваат од прислушкуваните разговори. Демонстрантите од „Шарена револуција“ исто така бараат Уставниот

Read More

Facebook и понатаму продолжува да ја наметнува својата волја врз корисниците на смартфони принудувајќи ги за допишување да ја инсталираат мобилната апликација Messenger. Најновата тактика предвидува блокирање на пораките на мобилниот сајт на Facebook, па така за да се допишувате ќе мора да инсталирате Messenger. Претходно

Read More

Српската министерка за државна управа и локална самоуправа, Кори Удовички, изјави дека во јавните служби до крајот на годината ќе има 30.000 лица помалку вработени. Причината за ова е двегодишната рационализација. „Рационализацијата трае веќе две години, бидејќи во сила е забраната за вработување (во јавна служба).

Read More

На вчерашната владина седница е одлучено да се укине плаќањето на придонеси за договорите на дело, како и авторските и слични договори. Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување за хонорарците последен пат претрпе измени на стартот од оваа година, но Владата сепак се одлучи на поништување на

Read More