Sunday, Mar 19, 2023
HomePosts Tagged "УКИМ"

Студентски митинг под мотото „Медиумски писмен студент“ ќе се одржи денеска пред УКИМ, во организација на Македонскиот институт за европски студии (МИЕС) и Високата школа за новинарство, а поддржан од Европската Унија. Митингот е со цел „драматизирање“ на значењето на медиумската писменост кај студентите, односно колку

Read More

Ректоратот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Правилникот за издавачка дејност ќе внесе уредба која ќе предвидува забранета употреба на учебници, кои не се издадени согласно Уставот, законите и меѓународните договори, односно во кои има дискриминаторски содржини, јавува „Канал 77“. УКИМ се обврза на

Read More

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ. Од Универзитетот изразуваат длабоко сочуство до семејствата на загинатите и настраданите во

Read More

Отворено писмо до ректорот на УКИМ упатено од група сенатори, а во врска со несвикувањето на седница на Универзитетскиот сенат по барањето на повеќе од една петтина членови на Сенатот. Писмото го пренесуваме во целост. Почитуван Ректоре, На четврти и шести јули оваа година група од шеснаесет

Read More

Ректорската управа на УКИМ на вонредната седница која се одржа утринава по повод спроведените избори за претседател на Студентски парламент, одлучи да формира комисија која ќе ги разгледа сите факти и докази за настанатата ситуација и ќе предложи заклучоци, пренесе Нова. По денешната седница Ректорската управа

Read More

Студентите најавија собир пред ректоратот на универзитетот „Кирил и Методиј“ утре изутрина, за кога е закажана вонредна седница на ректорската управа. Вонредната седница доаѓа по прозивките од страна на студентите дека Универзитетот, мора да ги осуди нелегалните избори за студентски претседател. Во соопштението испратено

Read More

Собраните студенти и граѓани кои сакаа да им дадат поддршка за вчерашните проблеми со специјалната единица ЕБР денес на протестот пред канцеларијата на СПУКМ извикуваа: „Ќе одговарате“ за нападот врз членовите на Студентскиот пленум кои бараа правда и беа насилно тргнати. Денес присутните и покрај дождот

Read More

Преставници на СПУКМ и група на нивни подржувачи ги тргнаа кутиите од местата на гласање низ факултетите на УКИМ и наместо јавно да ги пребројуваат гласовите кои и онака беа малку ги пренесоа во својата канцеларија во студентскиот дом Кузман Јосифовски Питу. „Украдени се неколку гласачки

Read More

Без паравани, без избирачки список и во кутија обвиена со листови од страните се спроведува денешното гласање за избор за претседател на Студентски парламент на Правниот факултет, пренесува МЕТА. Членовите на изборната комисија на некои од студентите што гласаа, не им ставија печат ниту, пак, сакаа

Read More

Предлогот за формирање на нов универзитет именуван Дамјан Груев се врати во собранието и тоа по скратена постапка. Оригиналниот предлог сега е дополнет со уште три факултети, а владејачката ВМРО ДПМНЕ очекува подобрување на конкуренцијата и уривање на наводен монопол во високото образование.

Read More