Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "учесници"

Познати се сите 24 репрезентации кои ќе учествуваат на Евробаскетот 2017 година, кое ќе се игра во Турција, Романија, Финска и Израел. Па така, од поодамна, директен пласман обезбедија Шпанија, Србија, Литванија, Хрватска, Франција, Грција, Латвија, Чешка и Италија, додека преку овој квалификациски циклус виза

Read More

Околу 200 учесници в недела ќе ги одмерат силите на третата серија трки на пет километри на плажа „Beach Run 2016“ во Дојран. Стартот е закажан за 18 часот под јаворите во Стар Дојран, а покрај досегашните учесници од трките во Скопје и во Претор, за

Read More

Нашата земја се соочува со голем проблем кога станува збор за комуналниот отпад и неговото нерационално искористување. Врз основа на количините регистрирани во Европските земји, се проценува дека граѓаните на Република Македонија во урбаните средини произведуваат околу 300 килограми отпад по жител годишно. Половина од

Read More

Викендов во Охрид беше отворен 49. Меѓународен семинар за Македонски јазик, литература и култура. Како што соопшти организаторот, Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ), семинарот ќе трае до 26 јуни и на него учество ќе земат осумдесет стипендисти од 17 земји, а истовремено ќе се одржи

Read More

Меѓународниот уличен фестивал „Баскерфест“ по единаесетти пат традиционално ќе се одржи во Скопје. Фестивалот ќе започне од 10-ти јуни и ќе трае 10 дена. На фестивалот се очекува учество од над 100 учесници од повеќе земји, како и многу музички точки и забава за најмладите. Фестивалот

Read More

Омилениот и најмасовен настан на скопјани под мотото „Сите на Водно“,  организиран од здружението за спорт и рекреација Прв до врв, ќе се одржи утре (недела) каде што учесниците ќе може да се натпреваруваат во планинско трчање, планински велосипедизам, друмски велосипедизам, и на крај да

Read More