Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "убиен"

Заедница на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија (ЗЕЛС) изрази длабоко жалење за огромната загуба на искусен професионалец и поборник на развојот на децентрализацијата на власта во Република Македонија. „ЗЕЛС го осудува чинот на грозоморното убиство што беше извршено утрово врз градоначалникот на општина Боговиње,

Read More

Еден човек е убиен откако зграбил пиштол на припадник на безбедносните сили на аеродромот Орли во Париз, соопштија денеска француските власти. Инцидентот се случил околу осум часот и 30 минути во јужниот терминал на аеродромот. Напаѓачот дејствувал сам, се фрлил кон воената патрола и се обидел

Read More

ЕУЛЕКС вчера понуди награда од 82.000 евра за информација која би довела до убиецот на нивниот царинарник Аудриус Шеневичиус, убиен од заседа на денешен ден пред три години. Претставници на ЕУЛЕКС вчера побараа помош од локалната заедница за расветлување на убиството на Шеневичиус во северниот дел

Read More

Најмалку осум лица се повредени во напад со нож, во еден трговски центар, во американската сојузна држава Минесота, соопшти локалната полиција. Во соопштението се вели дека полицијата го убила напаѓачот. Никој од повредените не се наоѓа во животна опасност. Нападот се случил во местото Сент Клауд, околу

Read More

Припадник на американската армија кој бил вклучен во борбените дејствија со владините воени сили е убиен со бомба во Хелманд провинцијата. Идентитетот на војникот како и неговата служба не се откриени, освен дека бил дел од НАТО силите, податок кој го потврди и бригадирниот генерал

Read More

Пентагон излезе со официјално соопштение во кое тврди дека со дрон е убиен Хафез Саид Хан, лидер на ограноците на Исламска Држава во Пакистан и Авганистан, задолжен за координирање и извршување на терористички напади и регрутирање на нови борци за фронтот во Сирија. Авганистанскиот амбасадор во Пакистан

Read More

Еден Авганистанец е убиен во насилни судири што синоќа избувнаа во центарот за бегалци и мигранти во Елинико, во јужниот дел на Атина. Според првичните извештаи, како што јави дописникот на МИА од Атина, неименуваниот човек бил избоден со нож и претепан за време на тепачка

Read More

Џихадистите на ИСИС и официјално потврдија дека загинал Омар ал Шишани со алијас Чечен еден од нивните главни водачи задолжен за планирање на воените операции. Агенцијата Амак која е поврзана со Исламската држава, објави дека Омар ал Шишани бил убиен во ирачкиот град Шарка, каде се

Read More

Најпознатиот Германец припадник на терористичката организација Исламска држава (ИД), раперот Денис Касперт, познат под неговото уметничко име Десо Дог, е убиен во ирачкиот град Мосул, јави дописникот на МИА од Берлин. Според фотографија објавена од сириски новинар на Твитер, Десо Дог бил убиен при воздушен напад

Read More

На традиционалниот фестивал во Памплона бик уби еден маж, а уште неколку луѓе се полесно повредени во уличните бркотници со бикови. Малото гратче Сан Буенавентура по тешкиот инцидент ги сопре сите активности на фестивалот во текот на денот, но во остатокот од Памплона се уште се

Read More