Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "уби"

Трагедија го потресе германскиот град Ројтлинген. Вчера Сириец со мачета убил една жена, а уште две лица повредил. Полицијата во Ројтлинген соопшти дека напаѓачот е 21-годишен барател на азил од Сирија. Сириецот, според наводите на полицијата „имал кратка расправа со жената“ и ја убил

Read More

Полицајци во Луизијана убија црнец за време на расправија пред продавница во главниот град на американската сојузна држава Батон Руж, што предизвика нови протести поради насилството над Афроамериканците. Според резултатите од аутопсијата, 37-годишниот Алтон Стерлинг умрел вчера од повеќе прострелни рани во градите и грбот,

Read More

Метална врата во училиште уби четиригодишно детенце. Во дворот на основното училиште „Сали Лиси“ во гостиварското село Добри Дол, се случила несреќа во која едно четиригодишно дете било тешко повредено. Набрзо по несреќата детето било пренесено во гостиварската Општа болница, каде од повредите починало. Според првичните

Read More

Српскиот државјанин, Бојан Угреновиќ (29) од Краљево, обвинет за убиство на Димитар Матлиоски од Охрид за време на новогодишната забава пред кафе­барот „Табана" во Охрид, ќе одговара и за недозволено користење наркотични средства. Полицијата поднесе кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично

Read More

Бугарската гранична полиција пукала врз еден мигрант во месноста Седеч во близина на границата со Турција, по пат до болницата мигрантот починал, соопшти министерството за внатрешни работи на Бугарија. „Нашата гранична патрола наиде на група од 50 мигранти, кои илегално успеале да влезат во земјата“ изјавил

Read More

Кој ја уби Југославија е прашање кое има многу одговори. Зависи кого прашувате. Адемир Гогиќ дава уметнички приказ за смртта на оваа федерација преку краткометражен филм кој дефинитивно заслужува внимание. - Фотографијата и филмот се мои голема страст. Покрај таа љубов дојдов до идеја да пратам

Read More

Седум членови на едно семејство во државата Гванахуато во Мексико настрдаа од гром, соопштуваат локалните власти. Меѓу жртвите се четири малолетници на возраст од 3, 5, 9 и 14 години, и три жени стари 19, 32 и 44 години. Громот ги удрил додека работеле на нива во

Read More