Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "тврдина"

Судењето за случајот „Таргет“ и „Тврдина“ на СЈО денеска се одложи за 17 јануари следната година бидејќи не беше присутен Миле Петровски, еден од адвокатите Сашо Мијалков и на Гордана Јанкулоска. Како што кажа судијката, Ленка Давидкова, Петровски го известил судот пред два дена дека не

Read More

На 22 декември во Основниот суд Скопје 1 е закажано судењето за предметот на СЈО „Тврдина-Таргет“, за нелегалното масовно прислушување на граѓани од 2009 до 2015 година од страна на УБК. Предметот ќе го суди судијката Ленка Давиткова, а рочиштето почнува во 10 часот. Во случаите „Таргет“

Read More

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека едно лице обвинето во случаите „Тврдина“ и „Таргет“, ја признало вината и дека за него постапката била раздвоена, а во петокот минатата недела била донесена и пресуда. На обвинетиот, чиј идентитет не се соопштува, му била изречена алтернативна мерка –

Read More

Специјалното јавно обвинителство и одбраната на обвинетите, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да ги изнесат завршните зборови во случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, заедно со шестмина вработени во УБК. Тие се товарат за уништување

Read More

Судијката Ленка Давиткова, која заедно со уште двајца судии не дозволи да се замрзне партиското седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и го осуди Зоран Верушевски на три години затвор за поседување на службен пиштол, сега ќе им суди на обвинетите во случајот „Таргет и Тврдина“, јавува „Фокус“.

Read More

Кривичниот суд во Скопје го прифати обвинителниот акт за случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), потврдија од судот. Како што велат оттаму, Советот за оценка на обвинителниот акт дал зелено светло предметот да оди на судење. Тој веќе бил распореден кај судија, а

Read More

Денешното рочиште за случајот „Тврдина 2“ се одложи бидејќи судот и СЈО го чекаат известувањето од Eдиницата за потраги на МВР во врска со достапноста на обвинетиот во случајот, Горан Грујовски, кој е во бегство и по кого е распишана потерница, пишува Мета. Известувањето е неопходно

Read More

Во Врховниот суд денеска на затворена седница ќе се одлучува за жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски, на кои Апелацискиот суд Скопје им одреди мерка притвор. Апелацискиот суд на тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство, им определи

Read More

Најверојатно утре Врховниот суд на седница ќе ги разгледува жалбите за притвор кои ги поднесоа одбраната на обвинетите и Специјалното бовинителство за случаите „Тврдина“ и „Таргет“, јавува телевизијата „Алсат-М“ Претходно Апелацискиот суд ја преиначи одлуката на Кривичен и им одреди мерка притвор на поранешниот началник на

Read More

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, денеска пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде би требало даде исказ за некои од случаите за кои го гони СЈО. Сепак, имајќи предвид дека досега ниту еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ нема дадено исказ, голема

Read More