Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "Тв Нова"

Иако се најавуваат подобри денови за ФЕНИ и започнување на производството се очекува секој момент, со што на фабриката, а пред се на вработените конечно им се насмевнува посветла иднина, според нашите извори и актуелните состојби на терен, има и такви кои очајно се обидуваат

Read More

Група поранешни вработени, новинари и технички персонал, ќе поднесуваат кривична пријава против одговорните во ТВ Нова повикувајќи се на член 166 од к.з кој се однесува на дела против работните односи, а поради неисплатени плати за месец јули и август. Случајот новинарите го пријавиле и

Read More

Комисијата за жалби при Советот за етика на медиумите на Македонија ја прогласила за основана жалбата поднесена од Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ против телевизија „Нова“ за дебатната емисија „Отворено студио“. Станува збор за дебатната емисија со наслов „За или против геј

Read More

Надзорот на телевизиските вести спроведен од септември 2016 до февруари 2017 година покажа дека во медиумскиот простор постојат четири комерцијални телевизии кои можат да се наречат пропагандистички, е заклучокот од вчерашната конференција организирана од страна на Институтот за комуникациски студии (ИКС) - пренесува Мета. – Станува

Read More

Вработените на Трансмет и денес излегоа на протест во знак на поддршка на бизнисменот Сеад Кочан кој пак, претходно тврдеше дека повеќе не е поврзан со оваа компанија и не е директор. Денес вработените на Трансмет од градилиштата ги наредија багерите пред Владата, а исто така

Read More

Почитувани колеги, Телевизија Нова во моментов се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува никако поинаку освен како обид за цензура и обид зазамолкнување на слободните медиуми, стои во пораката на медиумот во сопственост на контроверзниот бизнисмен Сеад Кочан

Read More

Апелациониот суд го потврди притворот за првоосомничениот Сеад Кочан во предметот Труст на Специјалното јавно обвинителство. Одлуката е донесена на денешната јавна седница. Во соопштението на Апелациониот суд е наведено дека решението на Кривичниот совет на Основниот Суд Скопје 1 со кое против осомничениот е

Read More

ТВ Нова возврати на изјавите на Љубомир Костовски за барањето ад-хок телото да го преиспита начинот на известување од Ватикан според кој фаворизиран бил Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, без изјави од претседателот Иванов или пак од опозициските претставници. - Прво, не е точно дека немало

Read More

Љубомир Костовски еден од петте члена на ад-хок комисијата за надзор на медиумите побара да се преиспита начинот на кој ТВ Нова извештуваше од Ватикан при канонизацијата на Мајка Тереза. Според новинарот ТВ Нова давале 30 минутна изјава од Никола Груевски иако тој таму е како

Read More

Возачи, новинари, сниматели, монтажери се само дел од „вишокот“ кој треба да се испразни во новата телевизија, дознава А1он од извори од телевизијата. Според изворот, телевизија Нова моментално брои 160 вработени, сега брка 35 луѓе, а треба да избрка уште 15, за вкупната бројка на

Read More