Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Туск"

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и на Европската комисија, Жан-Клод Јункер му честитале српскиот премиер Александар Вучиќ за неговата победа на претседателските избори. Според нив гласањето ја потврдува силната поддршка кон него во земјата, пренесе Танјуг. „Ова гласање за доверба покажува дека народот на Србија

Read More

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, следната недела ќе ја посети Македонија во рамки на својата балканска турнеја. Од кабинетот на Туск соопштија дека тој ќе има средба со претседателот Ѓорге Иванов. – Тој ќе пренесе порака од Европскиот совет за европските перспективи на целиот регион.

Read More

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска изјави дека во септември во Братислава ќе биде одржан состанок на лидерите на Европската унија на тема – иднината на ЕУ по референдумот во Велика Британија. Туск потсети дека Унијата нема да може да почне преговори за излез

Read More