Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "турција"

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Турција останува важен партнер на Европската Унија и оти врските треба да бидат сочувани и покрај тоа што земјата во последно време се движи во непосакуван правец. – Реално гледано, Турција се оддалечува од Европската Унија во текот на последните

Read More

Најмалку двајца загинаа, а над 180 луѓе се повредени во земјотресот со јачина 6,7 степени според Рихтер кој рано утрово во 1.30 часот се случи во Егејското море во близина на градот Бодрум во Турција и грчкиот остров Кос. Според досегашните официјални информации од полициските служби,

Read More

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во Анкара и Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина. Согласно официјалните информации од надлежните турските

Read More

Две лица загинаа, а најмалку 170 се повредени во силен земјотрес што ги погоди грчките острови во југоисточниот дел на Егејското Море. Неименуван претставник на болницата на островот Кос наведе дека две странски лица се загинати при удар со камења од стара зграда, што се урнала

Read More

Газењето на човековите права, корупцијата, контрола врз медиумите и насилство врз политичките неистомисленици е краткиот опис на долгогодишното авторитарно владеење на Реџеп Тајип Ердоган во Турција. По обидот за пуч или, како што дел од светската јавност верува, инсценираната криза која на Ердоган му даде простор

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска имал средба со амбасадорката на Турција во Македонија, Еркал Кара, на која било поздравено пријателството меѓу две земји и била изразена подготвеност за унапредување на соработката базирана на демократски принципи, на економски план, како и во сите области од интерес на

Read More

Турската полиција на преминот „Хамзабејли/Лесново“ на границата меѓу Турција и Бугарија заплени 775 килограми хероин, што претставува рекордна заплена на овој наркотик од страна на турските власти. Како што јави БТА, дрогата е откриена во камион со ирански регистарски таблички кој патувал од Турција кон Бугарија. Со

Read More

Полицијата и демонстрантите се судрија во реонот на Бешикташ во Истанбул откако група од тие што протестираа се обиде да премине кон плоштадот Таксим. Полицијата употреби солзавец и ги спречи демонстрантите и приведе околу 70 луѓе. Сите патишта кон плоштадот Таксим се блокирани. Во исто време

Read More

Во Турција утрово беше забранет пристапот до Википедија – слободната енциклопедија која секој има можност да користи и редактира, соопшти турската НТВ. Според информациите, забраната е наметната од турскиот Совет за информатичка технологија и комуникации од денеска, во 8 часот наутро. Причина не се наведува, јавува

Read More

Во „нефер услови“ се одвиваше кампањата пред турскиот референдум за проширување на претседателските овластувања, а пребројувањето на гласовите го одбележаа доцна прифатени измени со кои се поништени клучни безбедносни норми, соопштија денеска меѓународните набљудувачи. – Референдумот беше одржан во нефер услови во кои двете страни

Read More