Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "турнир"

Шестмина млади српски ватерполисти синоќа биле претепани во центарот на Загреб. Како што јавува „Радио Телевизија Србија“, младите спортисти биле членови на ватерполо клубот Партизан и се наоѓале во ресторанот „Мекдоналдс“, каде при напуштањето на локалот биле брутално нападнати од маскирани напаѓачи кои ги тепале

Read More

Македонските одбојкари продолжуваат со фантастичните резултати и ја остварија втората победа на турнирот во Скопје против Данска со убедливи 3:0 во сетови. Со тоа си го обезбедија пласманот на фајнл-фор турнирот кој ќе се одигра во Варна и ќе имаат шанса по втор пат да

Read More

Македонските одбојкари повторно ја израдуваа нацијата со победата од 3:1 против фаворитот и домаќин Бугарија во првиот турнир кој се игра во Варна. Иако резултатот е доста убедлив бугарските противници имаа доста можности за пресврт, но тоа не го дозволи македонската селекција со сигурен сервис

Read More

Одбојкарската репрезентација на Македонија продолжува со одлични настапи на европска сцена и овој пат ја забележа втората победа на турнирот во Бугарија против Данска со 3:2 во сетови во многу возбудлив натпревар со многу пресврти. Македонија за освојување на турнирот ќе треба да ја совлада

Read More

На 12 јуни комбиниран состав, од седум млади македонски кошаркари  и четири aмерикански играчи, потенцијални кандидати за добивање на македонски пасош, патува на кошаркарски турнир во НР Кина, како дел од соработката меѓу кошаркарските федерации на двете земји. На турнирот, кој ќе трае до 24

Read More

Дурекс ќе го организира третиот по ред турнир во одбојка на плажа. Настанот ќе се одржи на 25ти и 26ти јуни во Бекјард лаунџ бар што е дел од скопското средно училиште „Јосип Броз Тито“. За да се пријавите на овој турнир потребен ви е тим

Read More

Тенискиот ас Новак Ѓоковиќ го прослави 29-от родеден пред почетокот на елитниот турнир Роланд Гарос, а му беше приредено и пријатно изненадување со голема торта од тениски терен. Дали славеничкото расположение ќе продолжи ќе зависи од неговата форма на турнирот кој се игра на земја

Read More

  Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски во спортската сала во ООУ „Наум Наумовски Борче“, денеска го означија почетокот на најголемиот карате турнир во нашата земја од меѓународен карактер „Гази Баба Опен 2016“. Турнирот се одржува по 10-ти пат

Read More

Новак Ѓоковиќ потврди дека нема да учествува во второто издание на егзибициониот серијал  IPTL (International Premier Tennis League). ,,Играњето на првиот  IPTL беше одлично искуство за мене и со голема желба сакав да заиграм на овој турнир повторно, посебно во Сингапур. Сепак, позади мене е долга

Read More

Голем турнир во мал фудбал во скопската општина Ѓорче Петров. По повод празникот на општината, 20-ти септември, ќе биде одржан традиционалниот „Ѓорче – Куп 2015“ кој и годинава предизвика голем интерес кај љубителите на овој спорт, но и кај голем број на екипи, соопштија претставници

Read More