Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "туристи"

Македонските граѓани максимално ќе ги искористат слободните денови кои ги носат Велигденските празници, па така тие кои не отпатуваа во соседните земји или некаде подалеку ќе ги наполнат домашните туристички капацитети во Дојран, Охрид, Берово и останатите места. Хотелиерите и угостителите исто така имаат големи

Read More

Албанија лани од туризамот заработи 1,6 милјарди евра, што е досега највисок остварен приходи во туристичкиот сектор, соопшти албанската Централна банка. Како што јави допсиникот на МИА, споредено со претходната 2015 година, остварените приходи од туризмот се за 13 отсто повисоки и на албанската економија и

Read More

Венеција е романтична, волшебна и како таква привлекува и до 20 милиони туристи секоја година. Но, локалното население сака да го врати својот град. Илјадници жители на Венеција ги блокираа улиците, мафтајќи со торби и кошници за шопинг во знак на протест против групите туристи,

Read More

Најмалку 17 луѓе, вклучувајќи 11 странски туристи, се мртви откако конвој со возила е нападнат во Авганистан од страна на талибанци. Пет туристи се повредени откако конвојот се наошол на мета на нападот во западен Авганистан. Националноста на странските туристи сеуште не е позната. Се стравува дека

Read More

Сите велат Охрид има високи цени, напротив, има цени за секого. Започнувајќи од 50 денари кафе на Градиште II и III на плажа е конечно нормални цени за пијалоци. За љубителите на алкохолните пијалаци има од 70 денари па нагоре, што навистина се пристапни цени за

Read More

Илинденските празници се период кога во Охрид традиционално има најголем број на домашни и странски туристи, па токму затоа целосно е блокиран патот на Охридското крајбрежје од Градиште до центарот на градот при што се патува и повеќе од два часа. Огромната колона на возила

Read More

Градскиот совет на Дубровник усвои пропис, со кој се предвидува туристите, кои ќе се шетаат без облека или со костими за капење надвор од плажите, да бидат казнувани парично со илјада хрватски куни (околу 133 евра), јави Хина. Советот ги одобри оваа недела измените во

Read More

Владата на Турција соопшти дека воведувањето на вонредна состојба не е никаква пречка за престојување и одмор на туристите во оваа земја. Како што стои во соопштението на Министерството за култура и туризам, туристите кои планираат престој во таа земја немаат никакви безбедносни пречки за

Read More

Кликс - Сараево Туристите често се изненадени од некои локални обичаи во земјите кои ги посетуваат. Страницата Fly To Dubai објави обичаи од целиот свет кои ќе ве шокираат, а се со цел да ги упатат туристите како да се однесуваат. Ако патувате во Грција треба да

Read More

Авиокомпанијата Туркиш Ерлајн повторно ги воспостави редовните летови Скопје-Истанбул кои се одвиваат во двата правци според распоредот на летање откако е нормализирана состојбата на интернационалниот аеродром Ќемал Ататурк. Меѓународните авиокомпании и вчера не летаа кон Истанбул чекајќи сами да се уверат дека состојбата на „Ататурк“ е

Read More