Wednesday, Mar 22, 2023
HomePosts Tagged "Црна Гора"

Премиерот Зоран Заев испрати честитка до премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, за приемот на Црна Гора во Северноатлантската алијанса (НАТО). „Овој сигнал на отворени врати на Алијансата е силна мотивација за новата влада на Република Македонија да продолжи да работи според демократските вредности и владеењето

Read More

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го одбри влегувањето на поранешната југословенска република Црна Гора во НАТО, Русија за оцени како „длабокo погрешна“. Според официјална Москва, влегувањето на Црна Гора во НАТО ја слабее стабилноста на Европа. „Сметаме дека интеграцијата на Црна Гора во НАТО

Read More

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го потпиша протоколот за пристапување на Црна Гора во НАТО, со што се заврши процедурата на ратификација во САД, јавува „Гласот на Америка“. Белата куќа сè уште нема објавено официјално соопштение за потпишувањето на протоколот. Американскиот Сенат претходно го ратификуваше протоколот со огромно

Read More

Посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Црна Гора е силна потврда на добрососедските односи на двете земји, оцени денес црногорскиот премиер Душко Марковиќ, додека неговиот албански колега кажа дека во Црна Гора се чувствува како во Албанија. На заедничката конференција за новинарите по средбата,

Read More

Откако шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров минатата недела изјавил дека Црна Гора со влезот во НАТО ги жртвува економските односи со Русија на руските државни телевизии се емитувани репортажи чија порака е дека Русите не треба да ја посетуваат таа земја. Во прилогот под името

Read More

Повеќе од двесте експерти и јавни личности од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора потпишаа „Декларација за заеднички јазик“, која е резултат на серија конференции на проектот „Јазици и национализам“ – пренесува хрватски Дневник.хр. Точната содржина на Декларацијата ќе биде претставена утре во Сараево

Read More

24-годишниот голман Небојша Симиќ кој се откажа од репрезантацијата на Црна Гора е главна мета на Македонската репрезентација која има проблем на голманските позиции да го придобие овој интернационален голман во своите редови. Во конкуренција на Македонија се придружи и селекцијата на Словенија но тој

Read More

Црна Гора издаде дозвола за истражување на повеќе локации за кои се претпоставува дека има нафта, а концесијата и ја додели на Русија која потоа ќе има право и на експлоатирање на вредниот природен ресурс. На овој начин Црна Гора ќе и се оддолжи на Русија

Read More

Швајцарскиот весник „Ној цирхер цајтунг“ пишува за „политичкиот ќор-сокак во Косово“, откако завчера, владата на Косово го повлече од парламентот нацрт-договорот за демаркација со Црна Гора, бидејќи на седницата не присуствуваа пратениците од Српската листа. „Демонстрантите кои се собраа во близина на парламентот славеа - а

Read More

Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина си обезбедија пристап до гас од Азербејџан. Тоа ќе се случи преку врска помеѓу Трансадриатскиот гасовод (TAP) со Јонско-јадранскиот гасовод (IAP). Меморандум за соработка за реализација на IAP беше потпишан во крајот на минатата недела во Хрватска, објави сајтот

Read More