Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "цреши"

Потребни состојки: *250 гр цреши без семки *2 чаши (250 мл) брашно *по 1 лажичка сол и цимет *1 пакетче пециво *150 мл масло *2 јајца *1 чаша ( 200 мл) шеќер *1 пакетче ванилин *250 мл млеко Приготвување: 1. Црешите се мешаат со 2 лажици брашно.Брашното,солта,пецивото,и циметот се мешаат. 2. Јајцата се матат заедно со

Read More

На почетокот сме од сезоната на црешите, па убаво е да ја знаеме и здравата страна на ова овошје, кое е од исто семејство како и праските, сливите, кајсиите и бадемите. Го конзумирале уште античките Римјани, Грци и Кинези, а се смета дека од Азија

Read More

Добри вести за сите љубители на цреши, овошје кое е актуелно за овој период од годината. Се тврди дека црешите претставуваат супер-храна која го штити здравјето. Еве дел од бенефитите кои ги има вашиот организам од црешите: Црешите содржат витамин А.Б и Ц Помагаат против рак, претставуваат

Read More