Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "центар"

Шест месеци условна затворска казна доби Томислав Лазаров од судијката Татјана Михајлова во скопскиот Кривичен суд за случајот со насилствата пред Општина Центар во 2013 година, што во јавноста е познат како „Шамари“. Казната нема да се изврши доколку осудениот во следните две години не изврши

Read More

Судијката Татијана Михајлова на предлог на обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, ја раздвои постапката за Томислав Лазаров откако тој ја призна вината во случајот „Шамари“ за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година и сега судот треба да оформи нов предмет за него. За другите

Read More

Томислав Лазаров, во постапката што беше одвоена откако тој ја призна вината за неговото учество во насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, пред Судот рече дека вината ја признал доброволно и свесно и без некој да му врши притисок, било од полицијата било

Read More

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ја запре изградбата на барокните фасади на објекти во центарот на Скопје, чија изведба ја почна претходното раководство на Град Скопје. Стопирана е изградбата на 95 фасади кои требаше да добијат нов барокен лик за да се вклопат во амбиентот на

Read More

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“. – Со Андреј Жерновски долги години имавме одлична соработка. Договоривме да биде активен чинител во централната

Read More

Правдата ќе дојде и правда ќе има. Ќе се докаже дека целиот овој театар кој што го прави СДС, СЈО и нивните налогодавци е со единствена цел да се оцрни ВМРО-ДПМНЕ и политичарите кои што ја бранат државата, националните интереси законите и Уставот. Правдата ќе

Read More

Храбар и силен позади телефонот, уплашен и кукавица на Судот. Поранешниот претседател на Владата, сега претседател на најголемата опозициска партија, повторно избега од правдата. Сето тоа го прави бидејќи се крие позади партизираното судство, за мене и за сите нас нема никаква дилема, рече градоначалникот на

Read More

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство Гаврил Бубески на денешното рочиште за случајот „Насилство во Центар“ побара да се издаде наредба за приведување на обвинетите кои не беа присутни на денешната главна расправа, јавува „МКД“. За четворица од отсутните обвинети, судот констатира дека истите за

Read More

Продолжува судењето за случајот „Насилство“ во кој обвинет е екс-премиерот Никола Груевски. Денеска во кривичниот суд како сведоци се поканети околу 22 сведоци, меѓу кои градоначалникот на општина центар Андреј Жерновски, претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, директорот на Паркинзи Центар, Саша Богдановиќ. Обвинението,

Read More

Неколку згради во центарот на Скопје синоќа останаа без електрична енергија. Од ЕВН изјавиле дека причина за тоа е дефект од куса врска кој попладнето околу 17 часот и 30 минути настанал во трафостаницата „Пелагонија“ во центарот на градот. Од ЕВН додаваат дека станува збор за поопсежен дефект,

Read More