Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "цени"

Трошоците за живот и цените во малопродажбата во октомври годинава се зголемиле за 0,3 отсто во однос на претходниот месец, се вели во соопштението на Државниот завод за статистика (ДЗС). Голем пораст на цените има во категоријата прехранбени производи, односно забележано е поскапување на оризот за

Read More

Цените на бензинот „еуросупер БС – 95“ и на дизелот остануваат исти, а цената на „еуросупер БС – 98“ се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новата одлука, цената на „еуросупер БС – 95“ ќе биде 62 денари за литар, а

Read More

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денари, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС - 95 изнесува 60,5 денари за литар, а 62,5 денари ќе се плаќа за

Read More

Најпознатиот ликстер Еван Блас на Твитер откри две нови протечени слики од Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus кои наскоро ќе бидат и официјално промовирани на 29 март. Многу поважно од тоа што се открива дека моделите ќе имаа три бои на маската црна, сива

Read More

Стигнаа првите казни за непочитување на законот за неделни откупни цени. Три струмички фирми што се занимаваат со откуп на земјоделски производи заработија казни од 6 до 8 илјади евра поради констатирани отстапки во поглед на истакнување и спорведување на законот за неделни откупни цени.

Read More

Најскап европски град за паркирање е Лондон, објави европскиот портал Ubeeko, специјализиран за автомобилски сообраќај и патувања. Во Лондон еден час паркирање во просек чини 10, 40 евра. Во првите пет градови според цената на час паркирање се и Стокхолм, Атина, Осло и Милано, каде за

Read More

Владата на последната седница донесе одлука за определување на највисоките цени на одделни производи во трговијата на мало на ниво кое се применувало до 5 август 2016 година, односно пред поплавата која оштети илјадници домови и однесени 20 човечки жртви. Цените на флаширана вода, свеќи за

Read More

Руското анти-монополско законодавство го обвинува Apple дека учествувал во местењето на малопродажните цени на iPhone. Компанијата од Купертинo вели дека не ги присилувал продавачите да ги местат цените на неговите производи. „Продавачите ги одредеуваат своите цени за производите на Apple, што се продаваат во Русија и

Read More

Сите велат Охрид има високи цени, напротив, има цени за секого. Започнувајќи од 50 денари кафе на Градиште II и III на плажа е конечно нормални цени за пијалоци. За љубителите на алкохолните пијалаци има од 70 денари па нагоре, што навистина се пристапни цени за

Read More

Преспанското крајбрежје доби неколку нови плажи со чист ситен песок и модерни содржини за сите туристи, а и оваа година угостителите ќе се обидат да ги привлечат посетителите со многу пониски цени. Така кафето во баровите и рестораните се движи од 40 до 60 денари,

Read More