Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "цена"

По долго време на претпоставки и шпекулации се позвесно е дека цената на струјата нема да се менува, барем ако од тоа зависат само одлуките на државната компанија ЕЛЕМ. Ти веќе и го доставила извештајот со вкупните расходи на Регулаторната Комисија во кој не е

Read More

Новиот скопски плоштад „Скендербег“ станува сè поскап. На Бирото за јавни набавки е објавено дека општина Чаир и фирмата „Бауер БГ“ од Скопје во април склучиле дополнителен договор за непредвидени работи во висина од 18.174.129 денари, или околу 300 илјади евра, пишува „Макфакс“. Вкупната вредност на

Read More

Цената на бензинот се намалаува за три денари, а дизел-горивото поевтинува за два денари, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Цената на „еуросупер БС-95“ и на „еуросупер БС-98“ се намалува за три денари, и еден литар од овие горива ќе чини 63, односно 65 денари. Цената на горивото

Read More

Со најновиот модел iPhone 8 годинава, Apple значително ја подигнува просечната цена на своите смартфони. Со осмицата Apple сака да направи пресврт годинава, со тоа што додава спектакуларна функција за проширена реалност (AR), по повод 10 годишниот јубилеј од првиот презентиран iPhone во модерното време. Цената

Read More

Државната компанија за производство на струја ЕЛЕМ, успеа да ја покрие финансиската дупка од јануари кога увезе екстремно скапа струја за 5,6 милиони евра, јавува „Алсат-М“. Увозот се должеше на ладното време и на дефектите во РЕК Битола. Од компанијата велат дека оваа загубата ја

Read More

Бензинот од ноќеска на полноќ поскапува за 2,5 денари, а дизел-горивото за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67,5 денари за еден литар, литар „еурoсупер БС 98“ ќе се продава за 69,5 денари, а

Read More

Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за

Read More

Цената на нафтата порасна на денешните берзански тргувања, како последица на падот на вредност на доларот. Вредноста на американскиот долар четврти ден по ред паѓа во однос на главните конкурентски валути, што ја зголеми побарувачката на суриовини, бидејќи нивната доларската цена ги прави поевтини за корисниците

Read More

Huawei P9 Lite се појави на голем број на европски онлајн сајтови за продажба при што може да се извлече заклучок за неговата просечна цена која изнесува околу 300 евра за моделот со отклучена SIM картичка и без договор со оператор. Huawei P9 Lite е во

Read More

Проституцијата на Балканот изгледа одамна веќе не е табу тема и е присутна во секакви форми, од улични сексуални работнички кои може да ги најдете сред бел ден, па се до елитни спонзоруши и скапи проституки. Од Босна доаѓа видео кое сигурно нема да шокира

Read More