Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "Трст"

Од вкупно 194 милиони евра грант наменет за развој на инфраструктурата во Западен Балкан, Македонија на самитот во Трст добила 70 милиони евра за доизградба на пругата од Бељаковце до Крива Паланка, информираше денеска вицепремирот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, кој додаде дека оваа

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска во Трст имаше средба со својот албански колега, Еди Рама, кој и таму се појави во костум и со патики. На „Твитер“ профилот, премиерот Заев за средбата со Рама напиша „Споделуваме заедничка визија за евро-атланска иднина на Република Македонија и Република Албанија“. https://twitter.com/Zoran_Zaev/status/885123356877565952 Албанскиот

Read More

Албанскиот премиер Еди Рама на самитот Западен Балкан – ЕУ во италијанскиот град Трст се појави во „полежерно“ издание, пишува „Мета“ На самитот на високо ниво, кој се одржува во рамки на Берлинскиот процес, Рама се појави во костум и во спортски бели патики од познатиот

Read More

Премиерот Заев денеска и утре во Трст ќе ја предводи владината делегација на четвртиот самит ЕУ – Западен Балкан, во рамки на Берлинскиот процес кој официјално ќе почне утре. На самитот кој е под покровителство на Италија ќе учествуваат премиерите и министри од шесте земји од

Read More

На дел од плажите во Трст е пуштен црвен аларм поради опасна ајкула. Ајкулата прв ја забележал рибарот Алесандро Крали додека пливал, а нешто подоцна на неа налетала и брачната двојка Еспосито. - Беше речиси 13 часот кога забележавме дека површината на водата некако чдно се

Read More