Wednesday, Dec 8, 2021
HomePosts Tagged "test"

HTC U Ultra Sapphire се промовира како еден од најиздржливте смартфони на пазарот поради дополнителната заштита на екранот од сафир поради што и самата цена е над просекот, но колку овој уред навистина вреди? Одговорот на тоа прашање се потрудија да го дадат од каналот JerryRigEverything

Read More

Apple посериозни влегува во автомобилската индустрија откако од калифорниските власти доби дозвола тестирање на новите автономни смарт возила. На овој начин Apple навреме им се приклучи на конкурентите како Google и Tesla кои веќе подолго вршат тестови на своите автономни возила без потреба од човек кој

Read More

„Тестовите“ со хидраулична преса секако не откриваат многу за изджливоста на одреден смартфон бидејќи не претставуваат реално сценарио, но затоа пак се ултра забавни за гледање. Сега редот му дојде и на iPhone 7 кој сигурно многумина од вас би му се „треселе“ ако го

Read More

Тест модел на iPhone 7 за втор пат беше пробан на бенчмарк сајтот GeekBench со новиот А10 чипсет и освои 3379 поени што е за 10% од првиот тест направен во јули, што значи дека има подобрување во функционалноста со поголема оптимизација. Секако, ова се

Read More

Петнаесет постојани претставници од Советот за безбедност на ОН се собираат денеска зад затворени врати за првото тајно гласање за наследник на Бан Ки Мун на чело на Обединетите нации. Изборот меѓу веќе 12-те кандидати ќе биде подолг (до октомври, прогнозираат дипломати) и посложен, бидејќи

Read More

Ден откако анонимната компанија „Балкан Петролеум Холдинг Лимитед“ официјално ја достави понудата за преземање на домашниот нафтен гигант „Макпетрол“, станува се појасно дека ова ќе биде најголемиот испит во 24-годишната историја на македонскиот берзански регулатор. Комисијата вчера се огласи за првпат откако почна постапката за

Read More

Во последно време се повеќе мобилни телефони доаѓаат со голема RAM меморија, а се прашувате ли за оправданоста на толкава количина на меморија во смартфоните? На пример, OnePlus 3 доаѓа со 6GB RAM меморија, но на тестовите редовно губи од конкурентните телефони, кои имаат помалку

Read More

FPSRussia каналот со „професионалниот Русин“ цветаше со популарноста пред неколку години кога беше еден од првите кои објавува видеа со тестирање на автоматски и борбени оружја. Сега каналот поретко се појавува со нови содржини, а меѓу последните е тестирањето на рачни пламенофрлачи кои очигледно не

Read More

НАСА вчера го тестираше супер моторот РС-25, кој еден би можел да испрати ракета со човечки екипаж на Марс. Моторот тежок 70 тони за да го постави на ракетата СЛС (Space Launch System), а која исти така ќе го покрене вселенското летало Орион. Тестот што е

Read More

Британските научници веруваат дека пронашле начин да се предвиди рак на дојка девет години пред тој да се развие. Всушност, треба да се измерат одредени вредности во крвта кај здравите жени кои можат да предвидат и дали некогаш подоцна во животот ќе добијат рак. Тим на

Read More