Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "Tesla Motors"

Компанијата Tesla Motors постојано ги предупредува возачите дека автопилотот во елетричните автомобили што ги произведува се уште се во тест фаза, но тие не обраќаат внимание на ова и им ја даваат целата власт на компјутерите што управуваат со возилото. Имаше случаи со повредени и

Read More

Пред тајната лабораторија на Apple во Калифорнија каде се тестираат нивните први смарт автомобили се сликани неколку модели на Tesla Motors кои најверојатно се користат за тестирање и реверзибилно инженерство. Според локалните жители затворениот комплекс испушта бројни звуци од мотори на автомобили кои работат и тоа

Read More

Teslа Motors објави дека во сообраќајната несреќа од мај 2016, во која загина возач, докажано e дека го користел автопилотот за асистирање при возењето, но тој не му дал навремено предупредување. Автомобилот Model S удрил во камион со приколка, кој вртел кон лево на автопат во

Read More

Tesla Motors има нова маркетинг тактика со која се фали дека своите корисници може да ги заштити од напад со биолошко оружје и дека не станува збор за евтин трик. Според нивните анализи системот за филтрирање на воздухот е толку моќен и ефикасен што не

Read More

Tesla Motors досега се одржуваше во живот со високите цена на електричните автомобили во средната класа кои нудат перформанси плус, но вистински тест за профитабилноста на компанијата ќе биде претстојниот Model 3 кој ќе има далеку пониска цена за пошироката побарувачка, но прашање е колку

Read More

Model S има проблеми со безбедносниот појас и затоа компанијата одлучила да повлече 90.000 парчиња од пазарот, што е голем автогол за автомобилската компанија. „Tesla неодамна откри дека безбедносниот појас во европскиот Model S не е убаво поврзан со надворешниот систем за безбедност. Возилото немало сообраќајна несреќа и нема

Read More

Tesla одговори на сите медиумски паники дека модерните автомобили со компјутерски системи може да се хакираат, а со тоа возачите да се доведат во опасност. Затоа Tesla Motors ангажираше хакери за време на конференцијата Def Con кои ќе имаат задача да ги пронајдат сите слабости

Read More

Пред да помислите дека ова е статија за „спонзоруши“ кои се „палат“ на скапи коли да објасниме дека пишуваме за колите по кои жените полудуваат и сакаат да ги купат и возат, слично како што мажите се палат на одредени брендови и модели. Според анкетата

Read More

Tesla креираше автоматски роботизиран полнач за електричните автомобили кој има форма на змија и може самостојно да се поврзе со докинг влезот. Роботската змија автоматски ќе го полни вашиот автомобил секогаш кога ќе се паркирате на пример во гаражата за да не останете со празен

Read More

Илон Маск, омилениот директор и иноватор го најави новиот Ludicrous Mode на возење кој ќе биде вграден во автомобилите на Tesla Mode и ќе го надмине досегашното забрзување со insane Mode. На овој начин Tesla автомобилите ќе влезат во супер луда брзина до 100 километри

Read More