Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "Тероризам"

Кривичниот суд во Скопје му го продолжи притворот за нови 30 дена на Игор Југ, осомничен за насилствата во Собранието од 27 април оваа година, пренесуваат медиумите. Основното јавно обвинителство во меѓувреме ја проширило истрагата за Југ, кој сега освен за неовластено изработување, држење, посредување и

Read More

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција соопшти дека ја завршило предистражната постапка за насилствата во Собранието од 27 април оваа година и отворило истрага против вкупно 36 лица. „По разгледување и анализа на прибраниот доказен материјал, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал

Read More

Заканата од зголемената радикализација и од странските борци е загриженост што ја делат сите земји од Западен Балкан, затоа за спречувањето на овие појави потребен е пристап на целото општество, се дел од заклучоците на отворањето на регионалната вежба против тероризмот во Скопје, информира РСЕ. Ниту

Read More

Поради воениот притисок на екстремистите од Исламска држава, во 2016 година Европа била мета на масовни терористички закани, стои во извештајот на Стејт департментот за тероризам и се додава дека заканите и понатаму се присутни. Во извештајот се наведува дека Исламска држава и понатаму е на

Read More

Две години од вооружениот конфликт во кумановско Диво насеље, а над случајот висат многу нерасчистени дилеми: Што се крие зад вооружениот конфликт? Дали беше предадена кумановската група? Кои се можните државни челници вклучени во овој случај? Надвор од тоа, најзасегнатите од овој случај, семејствата во

Read More

Професорот Гордан Калајџиев од Правниот факултет во гостувањето на емисијата 360 степени на Алсат М оценува дека кривичните дела извршени со насилствата во Собранието на Република Македонија се многу потешки од учество во толпа како што досега ги квалификува Основното јавно обвинителство. – Ако се работи

Read More

Универзатетската професорка Беса Арифи судејќи според видео материјалите од нападите во Собранието кои и се достапни на целата јавност препознава голем број на тешки кривични дела кои не може и не смее да останат на квалификацијата учество во толпа која досега Јавното обвинителство ја користи

Read More

Американската амбасада во Приштина ги предупреди американските државјани кои престојуваат на Kосово да бидат внимателни во текот на велигденските празници, на големите собири и манифестации „поради закани од можни терористички акции“, пренесува во петокот Радио-телевизија Србија повикувајќи на се дипломатската мисија. Како што пренесува РТС, косовската

Read More

Терористичките напади во западниот свет се зголемиле за 174% во 2016 година.  Ова го покажува студијата на меѓународната осигурителна компанија „Aon". Во западните земји бројот на нападите, прогласени за тероризам, се зголемил од 35 во 2015 година на 96 минатата година. Бројот на нападите во целиот

Read More

Најмалку три лица се повредени во францускиот град Лил, откако непознат напаѓач отворил оган недалеку од метро станицата „Порт Д’Арас“. Како што пренесува руската новинска агенција Раша Тудеј, на местото на нападот веднаш биле испратени голем број на безбедносни сили, но засега не е утврдено

Read More