Monday, Aug 15, 2022
HomePosts Tagged "Телма"

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето на Топ Тема на Телма посочи дека тој ниту порачал ниту го поттикнал насилството во Собранието на Република Македонија, ниту пак имал план за атентат врз Зоран Заев. Груевски смета дека СДСМ и нивните коалициони партнери од албанскиот блок ги

Read More

Телевизија Телма јавува дека една од нивните репортерски екипи е нападната околу Собранието. Дел од демонстрантите ги нападнале новинарот и снимателот кога забележале која телевизија известува. Репортерската екипа со полициска асистенција била извлечена од толпата и однесена на сигурно. Се уште немаме информации во каква

Read More

Мнозинството во Собранието ќе си ја преземе одговорноста за Собранието и ќе формира влада, ова вечерва го изјави пратеникот од СДСМ, Дамјан Манчевски, во емисијата Топ тема на Ваша страна. На оваа изјава на Манчевски, жестоко реагираше Александар Николоски од ВМРО­ДПМНЕ кој рече дека ако

Read More

Тактизирањето на институциите околу преземањето на Макпетрол и одолговлекувањето на процесот на одлучување во Комисијата за хартии од вредност ќе биде притисок не само врз Макпетрол, туку и врз телевизија Телма. КХВ вчера реши да ја запре постапката и одговорноста за одлуката да ја префрли

Read More

Vодителка на емисијата Вин-Вин, Оливера Трајковска сезоната ќе ја започне на ТВ Телма. Трансферот е направен денеска, а првата емисија од оваа сезона ќе биде на 19-ти овој месец. В.Д. главниот уредник на Телма, Боби Христов и посака добредојде на Трајковска. „Официјално добредојде во #ТОПТЕМА

Read More

Професорот Александар Климовски ја демантираше веста објавена на телевизија Телма, а воедно преземена и линкувана од нашиот портал, со наслов “Макптрол ќе го тужи за клевета професорот од Правниот факултет, Александар Климовски”. Демантот го објавуваме во целост. Почитувани, Преку вашиот интернет портал во веста со наслов “Макпетрол

Read More

„По вчерашната информација на ТВ Телма дека Макпетрол ќе го тужи професорот Александар Климовски за клевета изнесена во негово интервју за интернет портал и реакцијата на ТВ Телма за дисквалификациите кон нас од негова страна изнесени во тоа интервју, професорот повикувајќи се на член 14

Read More

Дали власта на ВМРО-ДПМНЕ преку молчење и целосна неактивност на државните институции го потпомага преземањето на „Макпетрол“ од сомнителна странска компанија за да се уништи или замолчи Телма пред избори, праша на денешната собраниска седница за пратенички прашања, пратеникот Томислав Тунтев од СДСМ. Тој го праша

Read More

По вчерашните информации дека телевизија Телма прогласила 12 новинари за технолошки вишок и притоа излезе со свој став дека укинувањето на работните места се прави заради лошата економска состојба, денеска со соопштение излезе и Здружението на новинари на Македонија во кое се изразува голема загриженост

Read More

По одлуката на раководството на Телма за технолошки вишок да бидат прогласени 12 искусни новинари не стивнуваат негативните реакции. Од отпуштените новинари се огласија Емилија Лазаревска и Јулијана Лефковска Пешевска со објави на социјалните мрежи во кои посочуваат дека се отстранети професионалци со долгогодишно искуство

Read More